action_search_greyaction_search_close
icon_header_girls-basketball
In Season

Girls Basketball

All-State

No All-State Lists have been published for this year.

2019 - 2020 All-State

6A MVP
Emma Calvert, Fremont, Jr., 6-4, C — 14.6 ppg, 7.3 rpg, 1.1 spg
6A First Team
Eleyana Tafisi, Copper Hills, Sr., 5-6, G — 13.2 ppg, 4.6 apg
Ally Blackham, Skyridge, Jr., 5-8, G — 15.0 ppg, 5.0 rpg, 5.0 apg
Timea Gardiner, Fremont, So., 6-3, F — 14.7 ppg, 6.7 rpg, 2.3 apg, 1.4 spg
Jaycee Lichtie, Bingham, Sr., 5-11, F — 12.1 ppg, 8.2 rpg, 2.3 spg
Ameleya Angilau, Bingham, Sr., 5-6, G — 11.6 ppg, 4.5 apg, 2.5 spg
Whitney Banz, West, Sr., 5-6, G — 20.5 ppg
6A Second Team
Lexi Jensen, Herriman, So., 5-7, G — 12.3 ppg, 3.0 rpg, 3.0 spg, 2.5 apg
Eva Ongoongotau, Pleasant Grove, Jr., 5-9, G — 14.6 ppg, 4.8 rpg, 1.7 apg, 1.9 spg
Susan Fano, Westlake, Jr., 5-11, C — 13.5 ppg, 4.0 rpg
Halle Nelson, American Fork, Sr., 6-2, F — 12.2 ppg, 9.3 rpg, 1.9 apg, 2.6 spg
Jane LeRoy, Lone Peak, Sr., 5-9, G — 12.0 ppg, 4.5 rpg, 3.5 apg, 3.0 spg
Emily Moss, Jordan, Sr., 5-8, G — 14.2 ppg, 3.2 rpg, 1.7 apg, 2.1 spg
6A Third Team
Kylee Mabry, Davis, So., 5-10, G — 13.0 ppg, 3.9 rpg, 1.9 spg, 1.6 apg
Avalon Miller, Riverton, Sr., 6-3, C — 12.0 ppg, 7.0 rpg, 3.0 spg
Baylee Sanders, Syracuse, Jr., 5-10, G — 10.0 ppg, 50 3-pointers
Abby Conlee, Lone Peak, Sr., 5-6, G — 10.0 ppg, 6.0 rpg, 1.5 apg, 1.0 spg
Lenisi Fineanganofo, Copper Hills, Sr., 6-0, F — 9.0 ppg, 6.5 rpg
Halle Duft, Fremont, Jr., 5-7, G — 5.7 ppg, 5.9 apg
6A Honorable Mention
Keylee Melling, Skyridge, Sr., 5-3, G
Samantha Holman, Bingham, Sr., 5-11, G
Sierra Lichtie, Bingham, So., 5-11, F
Ruby Vaitu’u, Granger, So., 5-7, G
Abby McVey, Copper Hills, Sr., 5-5, G
Angel Lui, Hunter, Sr., 5-7, G
Callie Davis, Herriman, Sr., 6-1, C
Maile Afoa, Jordan, Jr., 6-1, F
Olivia Ashton, Taylorsville, Sr., 6-2, C
Halle Hester, Westlake, Jr., 5-9, G
5A MVP
Kaija Glasker, Highland, Sr., 5-10, F — 13.8 ppg, 8.0 rpg, 1.6 apg, 1.6 spg
5A First Team
Macie Warren, Lehi, Jr., 5-8, G — 15.7 ppg, 4.7 rpg, 3.0 apg, 2.7 spg
Maddison Warren, Lehi, Jr., 5-8, G — 14.8 ppg, 4.1 rpg, 3.2 apg, 2.8 spg
Brooke Vance, Salem Hills, Sr., 6-1, F — 17.2 ppg, 8.4 rpg, 1.2 spg, 1.0 apg
Lealani Falatea, East, Jr., 5-8, G — 18.6 ppg
Alyssa Blanck, Olympus, So., 6-1, F — 15.7 ppg, 10.0 rpg, 2.7 apg, 44 3-pointers
Eliza Bowman, Spanish Fork, Sr., 5-10, G — 20.1 ppg, 2.3 rpg, 3.9 spg
5A Second Team
Sosefina Langi, Highland, Fr., 5-9, F — 13.5 ppg, 7.1 rpg, 1.3 apg, 2.9 spg
Kinsley Barrington, Timpview, Sr., 6-1, F — 19.3 ppg, 9.3 rpg, 2.6 apg, 2.2 spg
Samiana Suguturaga, Mountain View, Sr., 5-11, G — 12.8 ppg
Kate Vorwaller, Skyline, Sr., 5-9, G — 12.9 ppg, 2.5 rpg, 1.8 apg, 1.1 spg
Valerie Kunzler, Farmington, Jr., 5-8, G — 12.1 ppg, 3.0 rpg, 2.0 apg, 2.0 spg
Lauryn Deede, Springville, Jr., 5-10, F — 9.2 ppg, 5.8 rpg
5A Third Team
Apelila Galeai, Lehi, Jr., 5-9, F — 11.8 ppg, 7.1 rpg, 1.1 apg, 1.8 spg
Victoria Hollingshead, Orem, Jr., 6-2, F — 17.5 ppg, 14.0 rpg, 2.5 spg, 5.0 bpg
Karlia Gunnell, Viewmont, Sr., 5-9, G — 14.0 ppg, 4.0 rpg
Ileah Beh, Murray, Jr., 5-9, G — 14.8 ppg, 5.7 rpg, 3.2 apg, 3.5 spg
Kayla Jackson, Springville, Jr., 5-8, G — 10.0 ppg, 1.9 rpg, 51 3-pointers
Jordyn Harvey, Bountiful, Fr., 6-1, F — 10.4 ppg, 8.0 rpg
5A Honorable Mention
Ahna Hullinger, Springville, Sr., 5-6, G
Amit Lustgarten, Skyline, Sr., 5-6, G
Katy Clark, Provo, Jr., 5-7, G
Sheridan Liggett, Maple Mountain, So., 5-9, G
Elina Tausinga, East, Sr., 5-10, G
Marlee Albrecht, Alta, Sr., 6-0, F
Brooklyn Perkins, Farmington, Sr., 5-3, G
Abigail Ferrell, Farmington, Jr., 5-7, G
Aspyn Neumann, Wasatch, Sr., 5-5, G
Savannah Gustin, Salem Hills, Sr., 6-0, F
4A MVP
Mayci Torgerson, Cedar City, Sr., 5-9, G — 16.2 ppg, 4.3 rpg, 1.6 apg, 2.3 spg
4A First Team
Kamryn Bliss, Desert Hills, Sr., 6-0, F — 15.3 ppg, 7.8 rpg, 3.0 apg, 3.1 spg
Amber Kartchner, Logan, Jr., 5-9, G — 17.6 ppg, 5.2 rpg, 1.5 apg, 1.8 spg
Kennedy Eskelson, Green Canyon, Sr., 5-8, G — 14.2 ppg, 5.9 rpg, 3.1 apg, 2.2 spg
Emma Anderson, Ridgeline, Sr., 6-0, F — 15.3 ppg, 8.6 rpg, 2.0 apg, 2.0 spg
Japrix Weaver, Cedar City, Sr., 6-0, G — 14.2 ppg, 5.3 rpg, 1.8 spg, 46 3-pointers
Averi Papa, Pine View, Jr., 6-3, F — 14.0 ppg, 11.0 rpg, 2.0 bpg
4A Second Team
Tylei Jensen, Snow Canyon, Sr., 5-6, G — 17.1 ppg, 5.5 rpg, 3.9 apg, 2.7 spg
Sydney Peisley, Desert Hills, Sr., 5-10, F — 13.1 ppg, 4.1 rpg, 1.3 apg, 1.1 spg
Brayli Jenks, Ridgeline, Sr., 5-6, G — 10.8 ppg, 5.8 apg, 2.0 spg
Kinley Falslev, Green Canyon, Sr., 5-8, G — 12.1 ppg, 3.0 rpg, 2.6 apg, 1.8 spg
Haley Anderson, Ridgeline, Jr., 5-9, G — 12.3 ppg, 2.1 apg, 2.5 spg
Logann Laws, Cedar City, Jr., 5-6, G — 9.0 ppg, 2.6 rpg, 4.2 apg, 2.5 spg
4A Third Team
Samantha Johnston, Cedar City, Jr., 6-1, G — 8.4 ppg, 3.5 rpg, 3.2 apg, 54 3-pointers
Olivia Harris, Snow Canyon, Sr., 5-8, G — 12.2 ppg, 2.4 rpg, 1.4 apg, 1.6 spg
Macy Hellstern, Sky View, So., 5-7, G — 10.8 ppg, 4.4 rpg, 3.8 apg
Ashlyn Banks, Canyon View, Sr., 5-11, F — 14.6 ppg, 6.9 rpg
Ellie Wilson, Pine View, Sr., 5-9, G — 10.0 ppg, 4.0 rpg, 2.0 apg
Shante’ Falslev, Green Canyon, Sr., 5-11, G — 10.9 ppg, 4.2 rpg, 1.4 apg, 1.7 spg
4A Honorable Mention
Alivia Cluff, Tooele, So., 5-6, G
Kiely Rasmussen, Juan Diego, Sr., 5-7, G
Kenna Gardiner, Uintah, Jr., 5-10, F
Sophia Jensen, Pine View, Sr., 5-3, G
Alex Olson, Pine View, Jr., 5-5, G
Joslyn Bundy, Dixie, Sr., 5-3, G
Kandalyn Hinton, Hurricane, Sr., 5-11, F
Melanie Hiatt, Sky View, Fr., 5-11, C
Mahinetea Tavanae, Juan Diego, So., 5-9, F
Hannah Anderson, Stansbury, Sr., 5-5, G
3A MVP
Teya Sidberry, Judge Memorial, So., 5-11, F — 23.3 ppg, 9.8 rpg, 1.7 apg, 4.7 spg
3A First Team
Kenzie Jones, South Sevier, Sr., 5-10, G — 14.0 ppg, 5.0 rpg, 3.5 apg 2.5 spg
Presley Chappell, South Sevier, Jr., 6-0, C — 12.7 ppg, 10.3 rpg, 1.9 bpg
Ashlee Edwards, Grantsville, Sr., 5-10, G — 15.9 ppg, 5.9 rpg, 3.3 apg, 5.4 spg
Maison White, Grantsville, Jr., 6-0, F — 19.3 ppg, 9.2 rpg, 2.8 spg
Jarica Steck, Richfield, Sr., 5-10, F — 14.1 ppg, 3.6 rpg, 1.4 apg, 2.0 spg
Tasiah Little, San Juan, Sr., 5-7, G — 15.8 ppg
3A Second Team
Jordan Bianco, Carbon, Sr., 5-5, G — 11.6 ppg, 3.0 spg, 3.7 apg
Abbie Saccomanno, Carbon, Sr., 5-5, G — 12.1 ppg, 3.0 spg, 3.9 apg
Passion Reitz, Richfield, Sr., 5-3, G — 10.7 ppg, 4.9 rpg, 4.5 apg, 3.2 spg
Mia Tarver, Judge Memorial, So., 5-6, G — 9.8 ppg, 4.6 rpg, 2.7 apg, 3.4 spg
Sydney Cragun, Morgan, Sr., 5-5, G — 10.7 ppg, 2.7 rpg, 2.5 apg, 3.6 spg
Jadee Dutson, Delta, Jr., 5-8, G — 11.6 ppg, 4.7 rpg, 1.8 spg
3A Third Team
Tambrie Tuttle, Emery, So., 5-10, C — 10.0 ppg, 3.4 rpg
Leah Torgersen, South Sevier, Jr., 5-7, F — 7.7 ppg, 7.9 rpg, 1.7 apg
Madison Palmer, San Juan, Sr., 5-8, G — 11.7 ppg
Reagan Sanderson, South Summit, So., 5-4, G — 14.1 ppg, 64 3-pointers
Sipola Vakautakakala, Richfield, Jr., 5-11, F — 8.7 ppg, 5.2 rpg
Megan Edwards, American Leadership, Sr., 5-2, G — 15.1 ppg, 4.5 rpg, 4.7 spg, 2.5 apg
3A Honorable Mention
Ashlyn Morrell, Morgan, Sr., 5-6, G
Kiri Cook, Emery, Sr., 5-9, C
Katie Larsen, Manti, Jr., 6-0, F
Hailey Allred, Emery, Sr., 5-3, G
Megan Robins, Juab, Sr., 5-9, F
Brookell Brindley, South Sevier, Sr., 5-4, G
Emily Malouf, Judge Memorial, Sr., 5-9, F
Kyrie Alldredge, Summit Academy, Jr., 5-9, G
Makenna Blanc, Carbon, Jr., 5-8, G
Sarah Oldroyd, North Sanpete, Sr., 6-0, C
Ms. Basketball
Kennady McQueen, North Summit, Sr., 5-11, G — 21.0 ppg, 5.0 rpg, 5.0 apg, 5.0 spg
2A MVP
Kobree Penney, Millard, Sr., 5-9, G — 14.1 ppg, 7.7 rpg, 2.5 apg, 3.4 spg
2A First Team
Brinley Cornell, Kanab, Sr., 5-10, F — 15.0 ppg, 7.0 rpg
Rylee Miller, Millard, Sr., 5-10, F — 12.5 ppg, 3.5 rpg, 2.0 apg, 2.5 spg
Nataly Dunka, Wasatch Academy, Jr., 6-1, F — 17.0 ppg, 5.6 rpg, 3.1 apg, 1.8 spg
Gracie Watterson, North Summit, Sr., 5-11, F — 11.0 ppg, 9.0 rpg
Grayce Glover, Kanab, So., 5-4, G — 14.0 ppg, 4.0 apg, 43 3-pointers
Debora Reis, Wasatch Academy, Jr., 5-11, F — 16.3 ppg, 14.2 rpg, 2.4 apg, 2.6 spg
2A Second Team
Sofie Shurtliff, Enterprise, Jr., 5-10, F — 10.7 ppg, 6.2 rpg
Eliza Swallow, Millard, Sr., 6-1, F — 9.7 ppg, 5.7 rpg
Avery Brown, Beaver, So., 5-10, F — 12.5 ppg, 4.7 rpg
Duda Raimundo, Wasatch Academy, Sr., 5-7, G — 9.7 ppg, 2.5 rpg, 6.0 apg, 2.4 spg
Hadley Richins, North Summit, Jr., 5-6, G — 8.5 ppg, 4.5 apg, 4.0 spg
Kamree Brunson, North Sevier, Sr., 5-3, G — 10.0 ppg, 4.0 rpg, 39 3-pointers
2A Third Team
Jaimeson Meyer, Waterford, Jr., 5-6, G — 15.6 ppg, 8.1 rpg, 2.2 apg, 3.1 spg
Averie Staheli, Enterprise, Sr., 5-5, G — 8.9 ppg, 4.2 rpg
Riley Bluth, Draper APA, So., 5-6, G — 14.5 ppg, 3.0 rpg, 1.2 apg, 2.3 spg
Patricia Ramirez, Layton Christian, Jr., 5-8, G — 20.0 ppg, 42% 3-pointers
Sophie Stinnett, Rowland Hall, Sr., 5-8, G — 13.0 ppg, 8.0 rpg, 3.0 spg, 2.0 apg
Brinley Mason, North Sevier, Sr., 5-8, F — 9.6 ppg, 5.3 rpg
2A Honorable Mention
Noah Moyle, Enterprise, So., 6-0, F
Marci Richins, North Summit, So., 5-10, F
Alyssa Richins, North Summit, Sr., 5-10, F
Teesha Richins, North Summit, Sr., 5-8, C
Oakley Butler, Duchesne, Jr., 5-6, G
Brooklyn Crum, Beaver, Sr., 5-7, G
Kaylee Dyreng, Gunnison Valley, Sr., 5-4, G
Macady Goble, North Sevier, Sr., 5-3, G
Madison Zeeman, Altamont, Jr., 5-7, F
Baylee Ramsey, Kanab, Sr., 5-9, F
1A MVP
McKina Stacey, Rich, Jr., 5-7, G — 18.3 ppg, 5.4 rpg, 3.5 apg, 3.7 spg
1A First Team
Kiesa Miller, Panguitch, Sr., 5-8, F — 14.2 ppg
Jamika Nelson, Monument Valley, Sr., 5-8, G — 20.9 ppg, 3.1 rpg, 2.5 spg
Esther Cox, Valley, Jr., 5-5, F — 13.4 ppg
Mataya Barney, Panguitch, Sr., 5-7, F — 16.4 ppg
Paige Harris, Valley, Jr., 5-10, C — 10.9 ppg
Jaycee Rose, Milford, Sr., 5-7, G — 7.2 ppg, 6.5 rpg, 1.3 apg, 3.2 spg
1A Second Team
Melissa Jessop, Water Canyon, So., 5-8, G — 19.0 ppg, 10.9 rpg
Brooklyn Syrett, Bryce Valley, Jr., 5-6, G — 10.0 ppg, 5.0 rpg, 3.0 apg, 2.0 spg
Kassidy Westwood, Piute, So., 5-5, G — 12.0 ppg, 6.0 rpg, 3.0 spg
Tanisha Cowboy, Monument Valley, Sr., 5-9, F — 11.6 ppg, 5.5 rpg, 4.0 apg
Aliza Woolsey, Milford, Sr., 5-8, C — 6.3 ppg, 7.9 rpg, 1.3 apg, 1.8 spg
Preslee Barnson, Milford, Sr., 5-4, G — 9.8 ppg, 3.3 rpg, 2.2 apg, 2.7 spg
1A Third Team
Daan Filfred, Whitehorse, Sr., 5-7, F — 16.5 ppg
Kinsey Williams, Milford, Sr., 5-8, C — 7.2 ppg, 5.5 rpg, 1.6 spg
Leslie Luna, Wendover, So., 5-8, G — 17.5 ppg, 4.9 rpg
Hanna Williams, Wayne, Jr., 5-7, G — 11.6 ppg, 3.8 rpg
Heidi Jensen, Piute, Sr., 5-3, G — 10.0 ppg, 3.0 spg
Alyzabeth Wallentine, Rich, Sr., 5-7, F — 6.5 ppg, 2.1 rpg, 1.2 apg, 1.6 spg
1A Honorable Mention
Madysen Griffiths, Milford, Jr., 5-7, G
Collette Barlow, Water Canyon, Sr., 4-9, G
Stephanie Sasser, Pinnacle, Sr., 5-11, F
Maycee Brinkerhoff, Bryce Valley, Sr., 5-8, F
Talynn Lovato, Green River, Jr., 5-7, G
Bahazhoni Filfred, Whitehorse, Jr., 5-4, G
Melissa Barlow, Water Canyon, Fr., 5-8, F
Paisley Smith, Dugway, Sr., 5-10, F
Ruth Cox, Valley, Fr., 5-7, G
Abby Stevens, Wayne, Jr., 5-9, F