action_search_grey
Didn't find what you're looking for? Let us know.
icon_header_boys-basketball

Boys Basketball

All-State

No All-State Lists have been published for this year.

2019 - 2020 All-State

Mr. Basketball
Dallin Hall, Fremont, Sr., 6-4, G — 22.6 ppg, 7.6 rpg, 7.1 apg, 2.0 spg
6A MVP
Ethan Potter, Layton, Jr., 6-8, F — 22.6 ppg, 9.3 rpg, 2.3 apg
6A First Team
Trevon Snoddy, Skyridge, Sr., 6-5, F — 20.0 ppg, 7.6 rpg, 3.5 apg, 1.2 spg
Dyson Koehler, Jordan, Sr., 6-6, F — 19.6 ppg, 8.7 rpg, 1.4 apg
Jake Sampson, Davis, Sr., 6-3, G — 13.2 ppg, 3.0 rpg, 79 3-pointers
Stone Hutchings, Copper Hills, Sr., 6-5, G — 23.3 ppg, 6.0 rpg, 2.4 apg
Trevan Leonhardt, Davis, Sr., 6-4, G — 11.2 ppg, 4.9 rpg, 5.6 apg, 3.8 spg
Trace Ross, Corner Canyon, Jr., 6-3, G — 18.0 ppg, 53 3-pointers
6A Second Team
Baylor Harrop, Fremont, Sr., 6-4, G — 15.3 ppg, 6.6 rpg, 3.0 apg, 1.6 spg
Braden Housley, Skyridge, Sr., 6-4, G — 16.4 ppg, 3.7 rpg, 6.7 apg
Tanner Kofoed, Layton, Sr., 6-2, G — 14.6 ppg, 2.2 rpg, 5.3 apg, 3.1 spg
Duncan Reid, Skyridge, Jr., 6-4, G — 16.1 ppg, 3.0 rpg, 2.0 apg
Kael Mikkelsen, Pleasant Grove, Sr., 6-2, G — 14.9 ppg, 4.4 rpg, 2.9 apg, 2.8 spg
Corbin Zentner, Lone Peak, Sr., 5-10, G — 15.0 ppg, 2.0 rpg, 3.3 apg, 1.8 spg
6A Third Team
Spencer Vernon, Davis, Sr., 6-3, F — 11.7 ppg, 5.2 rpg, 4.0 apg, 2.1 spg
Hunter Phillips, Westlake, Jr., 6-8, C — 19.9 ppg, 2.7 apg, 3.2 spg
Cameron Millican, Taylorsville, Sr., 6-4, G — 19.3 ppg, 4.0 rpg, 2.6 apg, 1.9 spg
Cameron Brimhall, Lone Peak, Jr., 6-8, C — 13.0 ppg, 5.0 rpg
Tyler West, Bingham, Sr., 6-7, C — 13.1 ppg, 4.9 rpg, 1.5 apg, 1.2 spg
Gabe Evans, West Jordan, Sr., 6-3, G — 12.1 ppg, 4.5 rpg, 1.9 apg, 1.0 spg
6A Honorable Mention
Trey Simms, Northridge, Sr., 6-5, G
Josh Jackson, Lone Peak, Sr., 6-5, F
Max Triplett, Weber, Sr., 6-8, C
Ethan Langston, Bingham, Sr., 6-4, G
LeGrand Burgess, Herriman, Sr., 6-2, G
Isaac Vaha, Pleasant Grove, Jr., 6-6, F
Quentin Meza, Cyprus, Fr., 5-11, G
Jared Jensen, Lone Peak, Sr., 6-0, G
Kase Peterson, Herriman, Sr., 6-6, C
Logan Prince, West Jordan, So., 6-3, G
5A MVP
Zach Visentin, Springville, Sr., 6-9, C — 17.7 ppg, 9.9 rpg
5A First Team
Taft Mitchell, Orem, Sr., 6-6, F — 23.9 ppg, 4.4 rpg, 3.4 apg, 2.4 spg
Noa Gonsalves, Lehi, Jr., 6-2, G — 19.6 ppg, 5.1 rpg, 2.0 apg, 1.7 spg
Andre Mulibea, East, Sr., 6-6, F — 24.1 ppg, 7.2 rpg, 1.7 apg, 1.6 spg
Robert Whaley, Bountiful, Jr., 6-5, F — 20.4 ppg, 9.4 rpg, 2.7 apg, 1.4 spg
Collin Chandler, Farmington, So., 6-3, G — 18.0 ppg, 3.9 rpg, 2.4 apg, 1.0 spg
Jaden Brownell, Alta, Jr., 6-8, C — 19.4 ppg, 8.4 rpg, 1.3 apg
5A Second Team
Coleman Ford, Timpview, Jr., 5-10, G — 13.8 ppg, 6.2 rpg, 1.7 apg, 1.3 spg
Jake Wahlin, Timpview, Jr., 6-7, F — 13.4 ppg, 2.7 rpg, 4.7 apg, 1.9 spg
Jake Howe, Woods Cross, Sr., 6-4, G — 15.6 ppg, 2.7 rpg, 1.4 apg
Paul Terry, Springville, Sr., 6-0, G — 11.4 ppg, 2.3 rpg, 5.4 apg, 1.3 spg
Camron Chism, Bountiful, Sr., 6-3, G — 20.3 ppg, 8.9 rpg, 2.4 apg, 1.3 spg
Jackson Holcombe, Timpanogos, Jr., 6-5, G — 15.0 ppg, 6.6 rpg, 4.2 apg, 1.8 spg
5A Third Team
Gabe Oldham, Spanish Fork, Sr., 6-4, F — 18.6 ppg, 7.7 rpg, 1.4 apg, 1.1 spg
Will Harris, Wasatch, Sr., 6-1, G — 18.4 ppg, 4.2 rpg, 2.6 apg, 2.0 spg
Brox Ashby, Hillcrest, Sr., 6-1, G — 18.8 ppg, 6.0 rpg, 4.0 apg
Braxton Tanner, Maple Mountain, Sr., 6-3, F — 14.0 ppg, 5.7 rpg, 2.0 apg
Tyler Roberts, Woods Cross, Sr., 6-6, F — 12.9 ppg, 4.0 rpg, 2.0 apg, 1.0 spg
Parker Buchanan, Box Elder, Jr., 6-7, F — 16.0 ppg, 7.4 rpg, 2.2 apg, 1.0 spg
5A Honorable Mention
Isaac Castagnetto, Provo, Jr., 6-2, G
Nate Warr, Highland, Sr., 6-2, G
Hayden Roundy, Payson, Sr., 5-11, G
Gabe Gutierrez, Provo, Sr., 6-4, F
Lander Barton, Brighton, So., 6-4, F
Cooper Riggs, Springville, Sr., 6-1, G
Trey Anderson, Timpanogos, Sr., 6-2, G
Max Walton, Farmington, Sr., 6-6, F
Truman Hendry, Farmington, Jr., 6-5, F
Ben Krystkowiak, Olympus, Jr., 6-4, G
4A MVP
Mason Falslev, Sky View, Sr., 6-7, F — 19.9 ppg, 7.8 rpg, 5.1 apg, 1.6 spg
4A First Team
Talon Valdes, Juan Diego, Jr., 5-9, G — 19.9 ppg, 2.2 rpg, 2.6 apg, 3.0 spg
Isaac Finlinson, Dixie, Jr., 6-4, G — 16.4 ppg, 2.7 rpg, 1.7 apg
Mark Huber, Bear River, Sr., 6-1, G — 20.3 ppg, 5.5 rpg, 2.9 apg
Mason Chase, Desert Hills, Sr., 6-3, G — 16.8 ppg
Noah Lemke, Dixie, Sr., 6-10, C — 12.1 ppg, 4.9 rpg, 1.3 apg
Sam Phipps, Sky View, Sr., 6-4, G — 12.8 ppg, 6.8 rpg
4A Second Team
Justin Rogers, Tooele, Jr., 6-6, F — 17.6 ppg, 9.5 rpg, 2.7 apg
Bryce Thomas, Hurricane, Sr., 5-11, G — 16.0 ppg, 4.0 rpg, 2.5 apg, 2.2 spg
Trevor Farrow, Canyon View, Sr., 6-1, G — 16.6 ppg, 3.4 rpg, 2.0 apg, 1.4 spg
McKay Yorgason, Green Canyon, Sr., 5-11, G — 14.6 ppg, 3.9 rpg, 2.5 apg, 1.6 spg
Dallin Grant, Cedar City, Jr., 6-7, F — 14.2 ppg, 5.9 rpg, 2.1 apg
Kaden Cox, Ridgeline, So., 6-0, G — 14.8 ppg, 2.4 rpg, 2.0 apg, 1.7 spg
4A Third Team
DJ Frye, Ogden, Sr., 6-4, F — 17.0 ppg, 8.1 rpg, 1.3 apg
Daxton Dayley, Hurricane, Sr., 6-4, G — 14.6 ppg, 7.3 rpg, 1.8 apg, 1.3 spg
Peyton Thevenot, Stansbury, Sr., 6-0, G — 15.8 ppg, 1.5 rpg, 1.7 apg
Ren Fonnesbeck, Bear River, Sr., 6-1, G — 16.3 ppg, 3.3 rpg, 3.5 apg
Jared Koller, Pine View, Sr., 6-3, F — 12.0 ppg, 6.0 rpg, 2.0 apg
Jared Sudweeks, Pine View, Sr., 6-0, G — 12.0 ppg, 63 3-pointers
4A Honorable Mention
Gabe Soto, Juan Diego, Sr., 6-2, G
Lyman Simmons, Snow Canyon, Fr., 6-6, C
Ryan Hopper, Pine View, Sr., 5-9, G
Cole Warner, Snow Canyon, Sr., 6-3, F
Jaden Pinegar, Logan, Jr., 6-3, G
Peyton Holmes, Desert Hills, Jr., 5-11, G
Jaden Jenkins, Stansbury, Sr., 6-0, F
Trei Rockhill, Crimson Cliffs, Jr., 6-0, G
Jacob Salvesen, Ridgeline, Sr., 6-5, F
William Endsley, Cedar Valley, Sr., 6-7, C
3A MVP
Grady Thompson, Manti, Jr., 6-2, G — 13.0 ppg, 7.0 rpg, 5.7 apg
3A First Team
Deng Mayar, Judge Memorial, Sr., 6-7, F — 17.4 ppg, 5.4 rpg
Josh Thalman, Richfield, Sr., 6-4, F — 19.1 ppg, 6.4 rpg
Brax Jensen, Emery, Sr., 6-0, G — 21.8 ppg, 8.5 apg
Derek Smith, Delta, Sr., 6-1, G — 29.8 ppg, 5.6 rpg, 2.1 apg, 2.7 spg
Travis Thomson, Manti, Sr., 6-3, G — 10.0 ppg, 5.2 rpg, 3.1 apg
Jaxon Torgerson, San Juan, Sr., 6-1, G — 15.8 ppg, 4.5 rpg, 3.7 apg, 1.7 spg
3A Second Team
Brandt Williams, South Sevier, Sr., 6-4, G — 17.9 ppg, 7.7 rpg, 1.9 apg
Jordan Blauer, Manti, Sr., 5-10, G — 11.0 ppg, 4.0 rpg, 2.0 apg
Carter Thackeray, Morgan, Sr., 6-4, F — 14.1 ppg, 5.4 rpg
Emmett Hinck, Richfield, Sr., 6-0, G — 11.3 ppg, 5.2 rpg, 3.1 apg
Randall Flavel, San Juan, Sr., 6-4, F — 13.7 ppg, 8.0 rpg, 1.6 apg
Jordan Ekker, Emery, Sr., 5-8, G — 13.5 ppg, 2.4 spg
3A Third Team
Morgan Albrecht, Richfield, Sr., 6-2, F — 8.8 ppg, 6.9 rpg, 1.7 spg
Kevin Clark, Manti, Sr., 6-2, G — 12.6 ppg, 3.0 rpg, 1.6 apg
Kaine Allred, Grand, Sr., 6-5, F — 20.4 ppg, 7.8 rpg
Dominic Burns, Judge Memorial, Jr., 6-0, G — 10.7 ppg, 1.7 rpg, 1.4 apg
Conner Christiansen, Manti, Sr., 6-2, F — 11.0 ppg, 6.6 rpg, 3.6 apg
Davin Ekins, Grantsville, Jr., 6-5, F — 10.6 ppg, 5.2 rpg
3A Honorable Mention
Shaw Nielson, San Juan, Sr., 6-1, G
Hayden Harward, Richfield, Sr., 5-11, G
Jackson Sandberg, Grantsville, Sr., 6-3, F
Jonah Larsen, American Leadership, Sr., 5-11, G
Zack Englebright, Summit Academy, Jr., 5-10, G
Braden Gagon, Carbon, Sr., 6-0, G
Seth Hadley, Morgan, Sr., 6-1, G
Ammon Bartley, Grantsville, Sr., 6-3, G
Norman Rentschler, American Leadership, Sr., 5-9, G
Ryan Imlay, San Juan, Sr., 6-3, F
2A MVP
Ky Brown, Beaver, Jr., 6-2, G — 14.9 ppg, 5.8 rpg, 2.2 apg, 1.9 spg
2A First Team
Sam Orton, Kanab, Sr., 6-3, F — 15.1 ppg, 7.9 rpg, 2.3 apg, 1.9 spg
Connor McKee, American Heritage, Sr., 6-6, F — 21.5 ppg, 10.0 rpg, 2.5 apg, 3.3 spg
Derek Atkinson, Draper APA, Jr., 6-1, G — 18.3 ppg, 3.7 rpg, 3.4 apg, 3.4 spg
Burke Mickelsen, North Sevier, Sr., 6-3, C — 16.5 ppg, 5.9 rpg, 1.4 apg, 1.3 spg
Krue Stubbs, Parowan, Jr., 6-4, F — 15.2 ppg, 4.3 ppg
Sayveon Armstrong, St. Joseph, Sr., 6-2, F — 27.5 ppg
2A Second Team
Paul McSlarrow, Waterford, Sr., 6-3, F — 23.0 ppg, 5.2 rpg
Tyler Hiatt, Enterprise, Jr., 6-4, F — 14.3 ppg, 6.7 rpg
Quinton Jones, North Summit, Sr., 5-7, G — 18.2 ppg, 10.3 rpg
Nathaniel Houston, Kanab, Sr., 5-11, G — 12.4 ppg, 4.6 rpg, 4.2 apg, 2.6 spg
Crayton Hollingshead, Beaver, Jr., 5-10, G — 10.2 ppg, 2.4 rpg, 1.5 spg
Isaiah Adams, Rowland Hall, Sr., 6-6, G — 14.7 ppg, 7.8 rpg, 1.5 spg
2A Third Team
Max Topham, Parowan, Jr., 6-6, F — 13.0 ppg, 5.8 rpg, 4.8 apg
Creed Mogle, Gunnison Valley, Jr., 6-1, G — 15.0 ppg, 5.2 rpg
Levi Randall, Enterprise, Sr., 5-9, G — 8.9 ppg, 3.7 rpg, 3.8 apg
Gavin Davis, Duchesne, Sr., 6-2, F — 17.5 ppg
Oscar Percy, Rowland Hall, Sr., 6-7, G — 15.8 ppg, 7.8 rpg
Dominique Ramikson, Layton Christian, Sr., 6-3, G — 14.8 ppg
2A Honorable Mention
Tyson Chow, Draper APA, Jr., 6-5, F
CJ Drake, Enterprise, Sr., 5-8, G
Ethan Jones, Utah Military Camp Williams, Sr., 6-3, F
Brooks Myers, Millard, Sr., 6-1, G
Marshall Okerlund, North Sevier, Jr., 6-1, G
Mathew Bowler, Enterprise, Jr., 6-1, G
Stockton Buckway, St. Joseph, Sr., 5-8, G
Jake Eichorn, Beaver, Jr., 6-6, C
Kael Myers, Millard, Sr., 6-0, G
Keba Keita, American Heritage, So., 6-8, C
1A MVP
Treyson Roberts, Bryce Valley, Jr., 6-6, C — 15.6 ppg
1A First Team
Jordan Lucio, Manila, Sr., 5-11, F — 16.8 ppg, 8.4 rpg
Caleb Koski, Intermountain Christian, Sr., 6-7, G — 26.4 ppg, 4.5 rpg, 4.3 apg
Gavin Hoyt, Valley, Jr., 6-2, G — 12.8 ppg
Jaime Montalvo, Wendover, Jr., 5-10, G — 21.0 ppg, 4.4 rpg, 3.7 apg
Zach Sherwood, Milford, Sr., 6-4, F — 16.9 ppg, 6.9 rpg, 2.2 apg
Kelby Jessen, Piute, Jr., 6-7, C — 18.0 ppg, 9.0 rpg
1A Second Team
Braden Heaton, Valley, Sr., 6-8, C — 11.5 ppg
Sergio Vasquez, Bryce Valley, Jr., 6-0, G — 13.4 ppg
Peter Alvarez, Wendover, Jr., 5-5, G — 18.5 ppg, 3.7 rpg, 6.6 apg
Brayden Stoddard, Intermountain Christian, Sr., 5-10, G — 17.5 ppg, 6.0 rpg, 2.1 apg
Ryker Hatch, Panguitch, Jr., 6-0, F — 12.6 ppg
Kyler Bennett, Panguitch, So., 6-5, F — 9.2 ppg
1A Third Team
Rad Hughes, Green River, Jr., 6-0, F — 15.3 ppg
Quayden Tebbs, Bryce Valley, Jr., 5-10, G — 12.7 ppg
AJ Owen, Intermountain Christian, Sr., 6-0, G — 11.4 ppg, 5.6 rpg, 5.9 apg
Conner Chamberlain, Valley, Jr., 5-11, G — 12.4 ppg
Carter Curry, Tabiona, So., 5-10, G — 11.1 ppg
Tanner Anderson, Manila, Sr., 6-2, F — 10.8 ppg, 5.6 rpg
1A Honorable Mention
Kolton Iverson, Tabiona, Sr., 6-2, C
Klyn Fullmer, Panguitch, Fr., 5-11, G
Orlando Martinez, Mount Vernon, Jr., 5-9, G
Kade Stewart, Tabiona, Jr., 6-1, G
Benjamin Scott, Pinnacle, Sr., 6-0, F
Casey Reck, Valley, Sr., 5-10, G
Devon Slim, Monument Valley, Sr., 5-8, G
Garrett Slaugh, Manila, Sr., 5-10, G
Joseph Jessop, Water Canyon, Jr., 6-3, F
Riley Certonio, Panguitch, Sr., 6-4, C