action_search_grey
Didn't find what you're looking for? Let us know.
icon_header_baseball

Baseball

All-State

Link to 2021 All-State stories and lists

2A Player of the Year
Janzen Keisel, Gunnison Valley, P/IF, Sr.
Dominated at the plate and on the mound for the Bulldogs. At the plate batted .591 with a 1.985 OPS and 11 home runs, and then at the plate struck out 122 batters in 12 games and only allowed five runs on 16 hits.

2A Playoff MVP
Cobe Carter, Beaver, P/IF, Jr.

2A First Team
Derek Houston, Kanab, P/INF, Sr. — .467 BA, 6 2B, 3 HR, 3.83 ERA, 74 strikeouts.
Jacob Eichorn, Beaver, P/IF, Sr. — .500 BA, 6 HR, hard-throwing RHP.
Mathew Bowler, Enterprise, UT, Sr. — .451 BA, 32 hits, 4 2B, 4 3B.
Creed Mogle, Gunnison Valley, C/P, Sr. — .425 BA, 1.283 OPS, 3 HR, 5-0 record.
Ryland Randall, Enterprise, P/SS, Jr. — .403 BA, 29 hits, 7 2B, 5-2 record, 52 strikeouts.
Heston Sullivan, Milford, SS/P, Sr. — .422 BA, .948 OPS, 2.88 ERA, 30 strikeouts.
Nick Goodman, Parowan, IF/P, Sr. — .459 BA, 1.181 OPS, 27 SB.
Shaydon Benson, Parowan, OF/INF/P, Jr. — .438 BA, 1.256 OPS, 15 XBH, 32 RBIs, 6-3 record.
Caleb Robinson, Beaver, OF/P, Sr. — .445 BA, strong LHP.
Cobe Carter, Beaver, P/IF, Jr. — .340 BA, 7-2 record.
Harley Hill, Gunnison Valley, 1B/P, Sr. — .500 BA, 1.136 OPS, 36 runs, leadoff hitter.
Draker Goodliffe, Duchesne, 3B/OF/P, Fr. — .483 BA, .520 OBP, 48 RBIs, 2.40 ERA.
Brody Butler, North Sevier, P/IF, Sr. — .385 BA, .510 OBP, 6 2B, 2 HR, 30 runs, 19 RBIs.
Boston Black, Beaver, OF/IF, Jr. — .405 BA, excellent speed on base paths.

2A Second Team
Bret Beebe, Milford, P/C, Sr.
Crayton Hollingshead, Beaver, IF, Sr.
Treven Yardley, Parowan, OF/INF/P/C, Jr.
Breken Mason, North Sevier, P/IF, Jr.
Treysen Randall, Enterprise, Util, Fr.
Cole Clarkson, Kanab, INF/DH, Sr.
CJ Maddux, Kanab, P/OF, Sr.
Quinton Jones, North Summit, P/1B/3B, Sr.
Parker Crum, Duchesne, C/UT, Fr.
Jed DeGraffenried, Millard, P/All, Sr.
Christian Bost, Parowan, C/P, Jr.
Bryton Langston, Beaver, C, Sr.
RJ Mognett, Kanab, C, Jr.
Jace Little, Parowan, 3B/DH, Jr.

2A Honorable Mention
Peyton Rasmussen, Millard, Jr.
Karson Stauffer, Enterprise, C, Fr.
Kyson LaFollette, Duchesne, P/1B, Jr.
Matt Townsend, Parowan, IF, So.
Treyson Hunter, Beaver, IF, Sr.
Andrea Ilari, Layton Christian, P/SS, Sr.
Calvin Holm, Milford, RF, Sr.
Marshall Okerlund, North Sevier, P/U, Sr.
Ryker Stewart, Gunnison Valley, IF, Sr.
Wade Morrill, North Summit, CF/3B, Sr.
Hunter Rust, Altamont, P/OF, Sr.
Sam Jex, Layton Christian, P/SS/C, Sr.
Milton Herring III, Layton Christian, C/P/UT, Jr.
Tilden Kesler, Millard, OF, Sr.
Devin Hatch, Monticello, Jr.
Link to 2021 All-State stories and lists

4A Player of the Year
Mason Strong, Snow Canyon, C, Sr.
Led Snow Canyon to 4A state title by batting .478 and driving in 50 runs. He also finished with 14 doubles, six home runs and a .848 slugging percentage. Solid defensive catcher as well.

4A Playoff MVP
Landon Frei, Snow Canyon, SS/P, Sr.

4A First Team
Landon Frei, Snow Canyon, SS/P, Sr. — .396 BA, 10 2B, 7 HR, 49 RBIs, .802 SLG.
Braydon Schiess, Mountain Crest, P/OF, Sr. — 8-2 record, 1.68 ERA, .322 BA, 20 RBIs.
Dax Roundy, Mountain Crest, 1B, Sr. — .475 BA, 6 2B, 25 RBIs, 27 runs.
Jaden Harris, Ridgeline, RHP/INF, Sr. — 1.60 ERA, 96 strikeouts, .356 BA, 9 2B, 3 HR, 29 RBIs.
Easton Lish, Bear River, 1B/P, Sr. — .467 BA, 50 hits, 9 2B, 2 3B, 33 RBIs.
Luke Anderson, Snow Canyon, CF/P, Jr. — .411 BA, 11 2B, 4 HR, 32 RBIs, .4952 OBP.
Lance Welch, Mountain Crest, LHP, Sr. — 8-2 record, 2.01 ERA, 66 strikeouts.
Kaden Terry, Desert Hills, LHP, Sr. — 9-1 record, 1.10 ERA, 86 strikeouts.
Payton Gubler, Desert Hills, RHP, Jr. — 7-2 record, 0.81 ERA, 95 strikeouts.
Brieten Oaks, Dixie, OF, Sr. — .383 BA, 8 HR, 33 RBIs, 23 XBH.
Reece Hansen, Green Canyon, P/3B/SS, Sr. — 10-4 record, 1.80 ERA, 91 strikeouts, .349 BA.
Cayden Clark, Stansbury, CF/P, Sr. — .427 BA, .526 OBP, 4 HR, 38 RBI, 42 runs, 15 SB.
Traton Staheli, Pine View, P/1B/3B, Sr. — .315 BA, throws 93 mph.
Mayze Mosher, Snow Canyon, 3B, Sr. — .388 BA, 10 2B, 4 3B, 3 HR, 41 RBIs, 26 runs.

4A Second Team
Carston Herman, Snow Canyon, P, Sr.
Isaac Lyon, Snow Canyon, 2B/SS/P, Jr.
Ashton Harrow, Bear River, P/3B, Jr.
Braydon Allie, Stansbury, C, Sr.
Jaxon Mackelprang, Dixie, C, Sr.
Gabe Perkins, Juan Diego, 3B/2B, Jr.
Hunter Stubbs, Pine View, INF/P, Sr.
Trey Evans, Crimson Cliffs, OF, Fr.
Nathan Rowley, Mountain Crest, INF, Jr.
Colton Sundloff, Stansbury, P/SS, Sr.
Jarett Giles, Bear River, 2B, Sr.
Hunter Smoot, Bear River, SS, Jr.
Josh Akins, Snow Canyon, P, Sr.
Reggie Newby, Desert Hills, 3B, Sr.

4A Honorable Mention
Chandler Reber, Desert Hills, CF, Sr.
Caleb Petersen, Green Canyon, 1B, Sr.
Taydem Neal, Sky View, SS, Sr.
Cole Watterson, Sky View, CF/RHP, Jr.
Cole DeCastro, Desert Hills, SS/2B, So.
Vincent Rohrer, Logan, 2B/C, Jr.
Kolmyn Foulger, Mountain Crest, OF, Sr.
Luke Iverson, Pine View, C/MI/P, Jr.
Gage Miller, Stansbury, P/1B, Sr.
Aidan Baltrum, Uintah, OF, Sr.
Ethan Johnson, Cedar Valley, C, Fr.
Shea Anderson, Dixie, 2B, Jr.
Easton Rigby, Snow Canyon, 1B, Sr.
Sam Lindsey, Snow Canyon, RF, So.
Davin Roundy, Canyon View, P, Sr.
Malcolm Bartholomew, Dixie, P, Jr.
Zach Carlson, Juan Diego, CF/LHP, Fr.
Link to 2021 All-State stories and lists

Mr. Baseball
Fisher Ingersoll, American Fork, SS, Jr.
Led American Fork to the 6A state title with a dominant season at the plate. He batted .610 with 50 hits, 13 doubles, seven triples, four home runs, 41 RBIs and 12 stolen bases.

6A Player of the Year
Cam Day, Layton, P/OF, Sr.
Dominated season on the mound as he finished with an 11-1 record and a 0.40 ERA with 120 strikeouts. Also batted .351 with six home runs and 33 RBIs.

6A Playoff MVP
Fisher Ingersoll, American Fork

6A First Team
Kaden Carpenter, American Fork, P/OF, Jr. — .444 BA, 13 2B, 6 HR, 36 RBIs, 9-0 record.
Dalton Smith, American Fork, P, Sr. — 11-0 record, 2.07 ERA, 59 strikeouts.
Jordan Pace, Pleasant Grove, 3B/P, Sr. — 7-1 record, 1.40 ERA, .350 BA, 4 HR, 26 RBIs.
Justis Reiser, Bingham, LHP, Sr. — 5-2 record, 2.51 ERA, 76 strikeouts, 1.275 WHIP.
Cole Kershaw, Jordan, 1B/DH, So. — .582 BA, 8 HR, 10 2B, 36 RBIs, .667 OBP.
Ethan He, Jordan, SS, Sr. — .529 BA, .622 OBP, 14 2B, 21 RBIs, 1.451 OPS.
Gage Easton, Lone Peak, C, Sr. — .456 BA, 18 2B, 4 HR, 35 RBIs.
Kyler Lester, Pleasant Grove, SS/P, Sr. — .441 BA, 15 SB, 20 RBIs, .524 OBP, 5-1 record.
Sam Beck, Riverton, SS/P, Jr. — .413 BA, .504 OBP, 21 RBIs, 1.96 ERA, 71 strikeouts.
Mason Memmott, Fremont, 3B, Sr. — .482 BA, 11 2B, 5 HR, 25 RBIs, 40 runs.
Ty Johnsen, Pleasant Grove, C, Sr. — .435 BA, .582 OBP, 9 2B, 3 HR, 21 RBIs.
Cade Montgomery, Davis, P, Sr. — 7-0, 2.10 ERA, 96 strikeouts.
Hunter Gatti, Jordan, OF, So. — .508 BA, 7 2B, 22 RBIs, .610 OBP.
Ryder Robinson, American Fork, 2B, So. — .436 BA, 8 2B, 54 runs.

6A Second Team
Maxton Peck, Bingham, 1B, Jr.
Jackson Hoffman, Layton, OF/P, Sr.
Bodee Wright, Northridge, SS/P, Sr.
Berk Barnes, Lone Peak, 3B, Sr.
Dax Newman, American Fork, P/OF, Jr.
Micah Ashman, Jordan, P/OF, Sr.
Jake Lindsay, Weber, C/P/IF, Jr.
Jon Hatch, Bingham, 3B, Jr.
McKade Sampson, Skyridge, 3B/P, Sr.
Brady Maylett, Bingham, LHP, Sr.
Bridger Clontz, Fremont, P/DH, Jr.
Parker Goff, Riverton, C, Jr.
Kade Gambill, Lone Peak, OF, Jr.
Logan Jensen, West Jordan, P/OF, Jr.

6A Honorable Mention
Ty Martinez, Northridge, 2B, Sr.
Jackson Yamashita, Clearfield, 2B, Jr.
Jaxon Fullmer, Westlake, C/IF, Sr.
Jackson Wheeler, Bingham, OF, Sr.
Colby Carter, Skyridge, P/INF, Jr.
Easton Jones, American Fork, 3B, Jr.
Trey Wiseman, Herriman, 3B, Sr.
Zach Edwards, Riverton, P/INF, Fr.
Kyler Stromberg, Syracuse, 1B, Sr.
Brody Muhlestein, Taylorsville, C, Sr.
Josh Rojas, American Fork, C, So.
Luke Erickson, Weber, OF, Jr.
Jaxon Rhoades, West Jordan, 1B/P, Sr.
Riley Thomas, Pleasant Grove, P, Sr.
Dillon Kelly, Copper Hills, P, Sr.
Aidan McMullin, Cyprus, SS, So.
Link to 2021 All-State stories and lists

3A Player of the Year
Dalin Ludlow, Juab, SS/RHP, Sr.
Dominated in all facets for Juab, batting .469 with 10 doubles, three triples, 34 RBIs and 29 stolen bases, while recording an 8-2 record on the mound with a 0.69 ERA.

3A Playoff MVP
Josh Staley, Grantsville, P/OF, Sr.

3A First Team
Josh Staley, Grantsville, P/OF, Sr. — .424 BA, .576 OBP, 6 HR, 29 RBIs, 4-0 record.
Rylan Hart, Carbon, SS/P, Jr. — .443 BA, 25 RBIs.
Alex Zang, Judge Memorial, C, Sr. — .415 BA, 3 HR, 25 RBIs.
Henry Frech, Judge Memorial, INF, Sr. — .452 BA, 11 2B, 31 RBIs.
Jason Nelson, Manti, P/SS, Sr. — .437 BA, 25 RBIs, 10 XBH, .533 OBP, 5 wins, 50 strikeouts.
Kade Dimick, Carbon, INF/P, Sr. — 4-0 record, 354 BA, .650 SLG, 36 RBIs.
Tryker Greenhalgh, Juab, C, Jr. — .506 BA, 2 HR, 40 RBIs, solid catcher.
Wayland Crane, Delta, OF/P, Jr. — .415 BA, 2 HR, 4 2B, 22 SB, 5-1 record, 2.98 ERA.
Gavin Brown, Richfield, CF, Sr. — .389 BA, 6 3B, 30 RBIs, 30 runs, 10 SB.
Rayden Deets, Union, OF/P, Sr. — Great defensive range and arm strength.
Luke Stilson, Emery, P/1B, Sr. — .412 BA, 21 RBIs.
Porter Bowles, Juab, RHP/OF, Jr. — .388 BA, 4 2B, 9-1 record, 2.50 ERA, 79 strikeouts.
Caleb Sullivan, Grantsville, CF, Jr. — .337 BA, .496 OBP, 12 SB.
Heston Jenson, Richfield, P/INF, Jr. — .446 BA, 5 HR, 12 2B, 35 RBIs, 8 SB, 6-2 record.

3A Second Team
Luke Borgmeier, Judge Memorial, P, Sr.
Zach Foote, Union, DH, Sr.
Jaeger Nelson, American Leadership, P/INF, Jr.
Riley Barney, South Sevier, IF, So.
Brayden Lawton, Juab, OF, Sr.
Kyler Nilson, Judge Memorial, 3B, Jr.
Alex Harden, Morgan, 1B, Sr.
Gage Adams, Morgan, P/OF, Jr.
Cooper Schade, Carbon, CF/P, Sr.
Jordan Fossat, Carbon, INF/P, Jr.
Max Robinson, Richfield, P/SS, Sr.
Broc Miller, Grantsville, P, Jr.
Rhett Wolfley, Providence Hall, C, Jr.
Jaxson George, Grantsville, P, Jr.

3A Honorable Mention
Jax Madsen, Emery, OF, Sr.
Isiah Moore, Judge Memorial, SS, Sr.
Dallin Stewart, Richfield, 2B, Sr.
McKay Wells, Summit Academy, CF, So.
Daycen Rohrer, Union, OF, Jr.
Keaton Rich, Carbon, OF/INF/P, Jr.
Jace Sandberg, Grantsville, INF/P, So.
Blake Thomas, Grantsville, INF/OF, Jr.
Jaron Ross, Richfield, P/1B/3B, Jr.
Ethan Ward, American Leadership, C, Jr.
Austin Topham, Delta, INF, Sr.
Josh Jackson, Delta, INF, Jr.
Macray Ellis, Grand, P/3B, Sr.
Chase Marshall, Providence Hall, IF/P, Sr.
Teagen Christensen, Juab, 2B, Sr.
Link to 2021 All-State stories and lists

5A Player of the Year
Zac Dart, Spanish Fork, P/IF, Jr.
Led Spanish Fork to the state championship with a 5-1 record on the mound with 47 strikeouts. At the plate he batted .360 with 15 doubles and 34 RBIs.

5A Playoff MVP
Easton Romero, Spanish Fork, C/OF, Jr.

5A First Team
Ashton Johnson, Olympus, P/OF, Jr. — 10-2 record, 0.60 ERA, 121 strikeouts, 2 no-hitters, .432 BA, 34 RBIs
Stone Cushing, Salem Hills, P/SS, Sr. — 8-3 record, 115 strikeouts, 1.28 ERA, .310 BA, 28 RBIs.
Taylor Gill, Orem, SS, Sr. — Great year, .395 BA, 9 HR, 5 3B, 10 2B, 32 RBIs.
Wally Averett, Maple Mountain, P, Sr. — 1.63 ERA, 75 strikeouts, only 11 walks.
Payton Swapp, Wasatch, CF, Jr. — .457 BA, 10 2B, 5 HR, 26 RBIs, .540 OBP.
Easton Romero, Spanish Fork, C/OF, Jr. — .333 BA, 3 2B, 7 HR, 34 RBIs, .554 OBP.
Daniel Brousseau, Murray, P, Sr. — 9 wins, 109 strikeouts, .321 BA, 33 RBIs, 11 2B.
Billy Bird, Timpanogos, P/1B, So. — 7-2 record, .388 BA, 6 HR, 33 RBIs.
Hunter Neumayer, Cottonwood, C, Sr. — .371 BA, 1.159 OPS, 29 RBIs, 8 2B, 3 HR, 9 SB.
Nolan Bird, Maple Mountain, SS, Sr. — .441 BA, .528 OBP, 45 hits, 7 2B, 3 3B, 19 RBIs, 31 runs.
Gavin Averett, Salem Hills, 2B/P, Sr. — .400 BA, 42 hits, 9 2B, 13 RBIs, .930 fielding percentage.
Jackson Bird, Timpanogos, C, Sr. — .389 BA, 36 RBIs.
Hudson Manwaring, Skyline, SS, Sr. — .438 BA, 49 hits, 12 2B, 21 SB.
Parker Joos, Alta, C, Sr. — .409 BA, 36 hits, 21 RBIs, 5 2B, .485 OBP.

5A Second Team
Carson Hawkes, Timpanogos, P/OF, Sr.
Jarret Elmer, Salem Hills, C, Sr.
Weston Corless, Spanish Fork, P/OF, Sr.
Josh VandenAkker, Olympus, P/3B, Sr.
Blake Stanger, Woods Cross, LHP/1B, Jr.
Truman Duryea, Bountiful, LHP/CF, Jr.
Mason Cook, Farmington, C, Jr.
Mic Paul, Olympus, OF, Jr.
Jackson Bolender, Wasatch, P/1B, Jr.
Jake Olsen, Lehi, IF, So.
Hunter Esplin, Bountiful, C, Sr.
Cole Rollins, Maple Mountain, OF/IF/P, Sr.
Easton Brooks, Mountain Ridge, P, Sr.
Aidan Boice, Skyline, P/1B, Jr.

5A Honorable Mention
Taylor Ayala, Woods Cross, SS, Jr.
Luke Kimmel, Orem, P/OF, So.
Nolan Miller, Salem Hills, P/CF, So.
Boston Bradford, Spanish Fork, P/OF, Sr.
Brock Brown, Farmington, OF, Sr.
Walker Newman, Mountain Ridge, P, Sr.
Braxton Lyon, Park City, 1B/P, So.
Cole Mason, Provo, P/SS, Sr.
Brody Duvall, Spanish Fork, INF/OF, Jr.
Isaac Bateman, Mountain Ridge, SS, Jr.
Zaylun Fenn, Salem Hills, 3B, Jr.
Austin Carter, Murray, OF, Sr.
Ian Winterhalder, Murray, P/SS, Sr.
Matthew Rhineer, Provo, 1B, Sr.
Sam Evans, Skyline, P/3B, Sr.
Bryson Clements, Woods Cross, C, Sr.