action_search_grey
Didn't find what you're looking for? Let us know.
icon_header_baseball
In Season on March 7th

Baseball

All-State

Link to 2019 All-State stories and lists

Mr. Baseball
Brock Watkins, Pleasant Grove, SS, Sr.
Batted. 571 with 5 home runs, 12 doubles, 36 RBI and a 1.666 OPS to lead Pleasant Grove to the 6A state title. He finished as the career leader in hits.

6A MVP
Payton Norman, Pleasant Grove, OF, Sr.
Helped lead Pleasant Grove to state title with a 4.62 batting average, five home runs and 34 RBI

6A First Team
Kobe Freeman, Lone Peak, P/OF/1B, Sr. — .362 BA, .998 OPS, 4 HR, 22 RBI, 23 runs
Joey Dixon, Bingham, P/SS, Jr. — .342 BA, 6-1 record, 1.83 ERA, 61 Ks
Travis Johnson, American Fork, P/3B, Sr. — .371 BA, 20 RBI, 1.74 ERA, 50 Ks
Dawson Parry, American Fork, 1B, Sr. — .407 BA, 37 hits, 4 HR, 34 RBI
Bryson Vansickle, Westlake, P, Sr. — 5-0, 69 Ks, 1.25 ERA
Peyton Jones, Bingham, P, Sr. — 2.72 ERA, 61 Ks
Brayden Taylor, Copper Hills, INF, Jr. — .443 BA, 1.113 OPS, 10 SB
Brayden Clark, Fremont, OF, Jr. — .402 BA, 9 2B, 2 HR, 24 RBI, 24 runs, .471 OBP
Bryson Hirabayashi, Clearfield, P/3B, Sr. — 6-3, 89 Ks, .312 BA, 24 RBI
Chase Taylor, Copper Hills, C, Sr. — .373 BA, 1.026 OPS
Jacob Rhoades, Northridge, P/OF, Sr. — .343 BA, 5 2B, 3 HR, 1.77 ERA, 72 Ks
Parker Applegate, Riverton, SS, Jr. — .388 BA, 21 runs, .475 OBP, 19 RBI
Jake Fryer, Pleasant Grove, OF, Sr. — .371 BA, 3 HR, 24 RBI, 1.053 OPS
Trey Gambill, Lone Peak, OF, Jr — .327 BA, .456 OBP, 34 runs, 17 SB

6A Second Team
Zach Schmidt, West Jordan, OF/P, Sr.
Brayden Howard, American Fork, SS, Sr.
Tyken Wren, Cyprus, SS/P, Jr.
Stockton Hall, Davis, SS/P, Sr.
Dylan Hawkes, Syracuse , P/OF, Sr.
Kyle Hoffman, Copper Hills, OF/P, Jr.
Sage Wayment, Fremont, P/OF, Sr.
Bronson Cline, Herriman, SS/C, Sr.
Garret Larsen, Davis, 1B/C, Jr.
Manning Mulford, Kearns, P/INF, Sr.
Ty Barker, Pleasant Grove, C, Sr.
Braden Horsley, Bingham, 3B/P, Sr.
Bryson Hales, Davis, OF, Jr.
Mark Amparan, Syracuse , OF, Sr.

6A Honorable Mention
Cody Atkinson, Herriman, P/C, Jr.
Noah Taylor, Pleasant Grove, OF, Sr.
Trey Schofield, Syracuse , INF/OF, Jr.
James Young, Riverton, OF, Sr.
Parker Meldrum, Cyprus, 3B/1B/OF/P, Jr.
Cam Day, Layton , P, So.
Ernesto Lugo-Canchola, Pleasant Grove, P, Jr.
Jaxson Chritiansen, Syracuse , P, Jr.
Angel Guevara, Hunter, SS, Sr.
Chipper Beck, Lone Peak, SS/P, Jr.
Bryson Sanchez , West Jordan, INF/P, Sr.
Trey Christensen, Kearns, O/F, Sr.
Ethan Lamb, Lone Peak, INF, Jr.
Jack Arevalo, Fremont, C/P, Jr.
Micah Del Rio, Layton , P/INF, Sr.
Stockton Brems, American Fork, C, Sr.
Link to 2019 All-State stories and lists

5A MVP
Porter Hodge, Cottonwood , P, Sr.
Was instrumental in leading Colts to 5A title with an 8-0 record on the mound, 63 strikeouts and a 1.00 ERA

5A First Team
Carter Smith, Skyridge, P, Sr. — 9-2 record, 1.40 ERA, 86 Ks, .381 BA, 5 3B, 13 SB
Hunter Swapp, Jordan, OF, Sr. — .400 BA, 7 2B, 7 HR, 15 SB, .425 OBP
Tyson Heinz, Timpanogos, P/OF, Sr. — .431 BA, 6 2B, 6 3B, 26 RBI, 31 runs, 5 saves
Dalton Hodge, Cottonwood , OF, Sr. — .442 BA, 10 2B, 3 HR, 36 RBI
Jack Hollberg, Olympus, P/OF, Sr. — 8-2 record, 1.90 ERA, 57 Ks, .478 BA, 18 RBI, 24 runs
Jacob Shaver, Jordan, P/INF, Sr. — .340 BA, 11 2B, 5 3B, .425 OBP, 7-2 record, 0.80 ERA
Kai Roberts, Skyridge, C, Jr. — .419 BA, 7 2B, 5 3B, 19 SB, 33 runs, 12 runners CS
Hunter Cornia, Cottonwood , INF, Sr. — .452 BA, 4 2B, 28 RBI
Robbie Gallo, Corner Canyon , 3B/1B, Sr. — .475 BA, 17 RBI, 10 2B, 2 HR
Cade Perkins, Cottonwood , INF, Sr. — .430 BA, 12 2B, 3 HR, 17 RBI, 38 runs
Ross Dunn, Cottonwood , P, Jr. — 5-0 record, 1.22 ERA, 53 Ks
Daniel Gonzalez, Cottonwood , INF, Sr. — .410 BA, 3 HR, 21 RBI, 13 SB
Noah Montoya, Viewmont, SS/P, Sr. — .550 BA, 2 HR, 3-1 record
Trevor Zupon, Jordan, C, Sr. — BA .378, 9 2B, 4 HR, .406 OBP

5A Second Team
Alex Hansen, Brighton, P/2B, Sr.
Tyler Nelson, Maple Mountain, P/INF, So.
Walker Moore, Provo, P/SS, Jr.
Jason Simper, Skyridge, P, Sr.
Karson Bodily, Woods Cross, P/OF, Jr.
Hudson Manwaring , Skyline , P/SS, So.
Carson Angeroth, Cottonwood , P, Sr.
Kannon Handy, Jordan, P/INF, Sr.
Carter Wilde, Timpanogos, P/3B, Sr.
Andrew Thomas, Highland, SS/P, Jr.
Ethan Hixson, Timpanogos, 2B, Sr.
Hunter Yoder, Roy, P/1B, Sr.
Jaxson Dart, Roy, 3B/1B, So.
Dylan Reiser, Cottonwood , P, Sr.

5A Honorable Mention
Nolan Martin, Olympus, 3B, Jr.
Ryan Harward, Provo, OF, Jr.
Jaxon Peck, Skyridge, OF, Sr.
Parker Joos, Alta, C, So.
Josh Welling, Bountiful, 2B, Sr
Viking Miller, Highland, P/1B, Jr.
Preston Winget, Corner Canyon , SS, Jr.
Brandon Young, Farmington, OF, Sr.
Payton Yack, Jordan, INF, Jr.
Logan Holgate, Box Elder, P/SS, Jr.
Brock Cloward, Wasatch, SS/P, Sr.
Dawson Woods, Alta, P/INF, Sr.
Wally Averett, Maple Mountain, P/INF, So.
Ryder Peterson, Springville, INF, Sr.
Cade Harris, Roy, OF, So.
Mason Farr, Bountiful, P/OF, Jr.
Link to 2019 All-State stories and lists

4A MVP
Drew Thorpe, Desert Hills, P/INF, Sr.
Led Desert Hills to the 4A state title with a 7-1 record on the mound and a 0.538 ERA. He also had a .350 batting average at the plate.

4A First Team
Cy Nielson, Spanish Fork, P/OF, Sr. — .400 BA, 9 2B, 26 RBI, .514 OBP, 7-0 record, 1.90 ERA, 66 Ks
Cooper Vest, Dixie, P/1B/OF, Jr. — .479 BA, 6 HR, 41 RBI, 7-1 record, 1.28 ERA
Kayler Yates, Dixie, SS/P, Sr. — .489 BA, 9 HR, 38 RBI, 3-0 record, 38 Ks
Cooper Rust, Juan Diego, P/SS, Sr. —.424 BA, 8 2B, 7 HR, 27 RBI, 6-1 record, 1.23 ERA
Wyatt Roholt, Bear River, SS, Sr. — .460 BA, 46 hits, 3 2B, 3 3B, 2 HR, 29 RBI, 25 runs
Lance Kinross, Desert Hills, P, Sr. — 8-0 record, 0.73 ERA
Ben Agnew, Park City, 3B, Sr. — .455 BA, .542 OBP, 11 2B, 23 RBI, 4-1 record
Blake Hofheins, Salem Hills, 3B/P, Sr. — .392 BA, 33 hits, 30 RBI
Kyle Coburn, Salem Hills, SS/P, Jr. — .378 BA, 37 hits, 18 RBI
Bronson Andrus, Desert Hills, 1B, Sr. — .340 BA, 30 RBI, 6 HR
Andrew Pintar, Spanish Fork, P, Sr. — .387 BA, .477 OBP, 7 2B, 26 RBI, 36 hits
Carson Day, Bear River, 1B/P, Sr. — .415 BA, 39 hits, 14 2B, 22 RBI, 6 saves, 0.97 ERA
Brian Jones, Bonneville, C, Sr. — .500 BA, 14 RBI, 5 2B, 4 HR
Kaden Hancock, Salem Hills, P, Sr. — 8-1 record, 1.21 ERA, 62 Ks

4A Second Team
Easton Rex, Juan Diego, 1B, Sr.
Hayden Jacobson, Lehi, P/OF, Sr.
Lance Welch, Mountain Crest, P, So.
Brock Secrist, Snow Canyon, INF/P, Sr.
Tadon Burbank, Mountain Crest, C, Jr.
Hadley Davis, Bear River, P, Sr.
Hunter Knighton, Dixie, 3B, So
Mason Bowler, Ridgeline, C/INF, Jr.
Mason Nielson, Spanish Fork, P, Sr.
Max Raddatz, Hurricane, P/SS/1B, Sr.
Kelton Summers, Bear River, C/P, Sr.
Blake Milne, Desert Hills, P/OF, Sr.
Brock Rindlisbacher, Green Canyon, C, Sr.
Taylor Gill, Orem, 2B/OF, So.

4A Honorable Mention
Rykley Houser, Payson, 3B/1B, Sr.
Landon Frei, Snow Canyon, INF/P, So.
Dax Purser, Ridgeline, P/1B, Jr.
Jordan Mathews, Salem Hills, OF, Sr.
Ryder Lundahl, Sky View, OF, Sr.
Clayton Lott, Desert Hills, SS, Sr.
Brenden Blanchard, Dixie, 2B/P, Sr.
Brett Porthan, Tooele, P/OF/3B, Jr.
Kyler Murray, Uintah, P/OF/1B, Sr.
Ajay Leavitt, Dixie, 2B/1B/P, Sr.
Mason Olson, Spanish Fork, P, Jr.
Tanner Eyre, Cedar, P/1B, Sr.
Dallen Turner, Desert Hills, P, Sr.
Gentry Cox, Lehi, P/INF, Sr.
Easton Keck, Salem Hills, P, Sr.
Colten Shumway, Canyon View, SS/OF, Sr.
Link to 2019 All-State stories and lists

3A MVP
Emmitt Hafen, Richfield, P/SS, Sr.
Guided Richfield to first 3A title in decades with a .578 batting average, 52 hits, 15 2B, 7 HR, 50 RBI and an 8-1 record on the mound with a 1.47 ERA

3A First Team
Lincoln Labrum, Union, P/OF/INF, Jr. — .425 BA, 11 2B, 4 HR, 34 RBI, 1.92 ERA, 58 Ks
Easton Rohrer, Union, P/OF/INF, Sr. — .427 BA, 14 2B, 20 RBI, 29 runs, 2.39 ERA, 54 Ks
Parker Thomas, Grantsville, P/INF/OF, Jr. — .488 BA, .604 OBP, 14 2B, 30 RBI, 5-2 record
Alex Carrillo, Judge Memorial, SS/P, Sr. — .464 BA, .521 OBP, 39 hits, 25 RBI, 32 runs
Morgan Albrecht, Richfield, P/SS/C, Jr. — .436 BA, 34 hits, 8 HR, 42 RBI, 4-1 record, 1.64 ERA
Raidyn Steele, Juab, P/1B, Jr. — 1.55 ERA, 8-1 record, 83 Ks, .319 BA, 24 RBI, 7 2B
Trey Roundy, Richfield, 3B, Sr. — .508 BA, 9 2B, 30 RBI
Josh Stroud, Summit Academy, 2B/SS, Jr. — .468 BA, .596 OBP, 41 runs, 19 RBI, 19 SB
Corbin Palmer, San Juan, P, Sr. — .393 BA, 35 hits, 6 wins, 84 Ks
Bradyn Nielson, Delta, P/SS, Sr. — .509 BA, 6 2B, 3.65 ERA
Payson Reed, Richfield, DH, Sr. — .457 BA, 43 hits, 11 2B, 25 RBI, 41 runs
Garrett Spens, Morgan, C/P, Sr. — .425 BA, .533 OBP, 11 runners CS
Christian Hughes, Summit Academy, P/INF/OF/C, Sr. — 1.39 ERA, .359 BA, .519 OBP, 21 RBI
Dallin Rasmussen, Manti, OF, Sr. — 1389 BA, 30 hits, 39 runs

3A Second Team
Trever Trythall, Manti, P/C, Sr.
Isaac Riding, Grantsville, 1B, Sr.
Peydon Wood, South Sevier, P/OF/INF, Sr.
Damon Davidson, Juab, OF, Sr.
Nate Winters, Richfield, 1B, Sr.
Ty Anderson, Carbon, INF, Sr.
Kolby Hamblin, Summit Academy, SS, Sr.
Adam Huff, Manti, P/SS, Sr.
Collin Lewis, Carbon, INF/P, Sr.
Brody Williams, Grand, P/1B, Sr.
Koda Alton, Emery, 2B/P, Sr.
Alex Zang, Judge Memorial , C, So.
Randall Flavel, San Juan, OF/Util., Jr.
Clay Hughes, Summit Academy, CF/P, Sr.

3A Honorable Mention
Brenan Hunt, South Sevier, P/OF, Jr.
Ben Morales, Providence Hall, OF/SS, Sr.
Josh Thalman, Richfield, P/2B, Jr.
Dalin Ludlow, Juab, SS, So.
Nate Foote, Union, P/INF, Sr.
Chandler Hone, American Leadership, P/C/3B, Sr.
Jake Jackson, Delta, C, Jr.
Trez Perkins, San Juan, INF/P, Sr.
Caden Hyder, Union, SS, Sr.
Luke Borgmeier, Judge Memorial , P/1B, So.
Taylor Wood, Grantsville, OF, Jr.
Jace Miller, Manti, C, Sr.
Trevor Jarrett, Morgan, SS/P, Jr.
Keaton Rich, Carbon, Of/P, Fr.
Tanner Johnson, San Juan, 1B, Sr.
McCall Rose, South Summit, C/P/INF, Sr.
Link to 2019 All-State stories and lists

2A MVP
Bryson Barnes, Milford, P/CF, Jr.
Led Milford to the state title with a .420 batting average, 4 doubles, 3 home runs and 34 RBI while also recording a 6-1 record on the mound.

2A First Team
Derek Houston, Kanab, C/INF/OF, So. — .487 BA, 25 RBI, .564 OBP, 26 runs
Parx Bartholomew, Gunnison Valley, P/OF, Sr. — .464 BA, 12 2B, 8-2 record, 1.035 ERA
Janzen Keisel, Gunnison Valley, P/SS, So. — .391 BA, 3 3B, 2 HR, 8-2 record
Levi Randall , Enterprise, P/OF, Jr. — .410 BA, 4 3B, 6 2B, 3 HR, 41 runs, 6-3 record
Shaydon Benson, Parowan, P/OF/1B, Fr. — .358 BA, 3.13 ERA, 57 Ks
Hunter Hafen, Beaver, P/3B, Sr. — 371 BA, .429 OBP
Marcus Fox, Kanab, P/OF/1B, Sr. — .400 BA, 1.88 ERA, .495 OBP, 4-1 record, 1.88 ERA
Sam Orton, Kanab, P/OF, Jr. — .355 BA, 24 RBI, 23 runs, 5-1 record, 3.14 ERA
Stockton Andersen, North Sevier, P/INF, Sr. — .487 BA, 37 hits, 26 RBI, 14 2B, .547 OBP
Burke Mickelsen, North Sevier, P/UT, Jr. — .411 BA, 30 hits, 31 runs, 24 RBI, 8 3B, .494 OBP
Mathew Bowler, Enterprise, SS, So. — .378 BA, 9 2B, 31 RBI
Andrew Bowler, Enterprise, 1B/P, Sr. — .384 BA, 8 2B, 3 HR, 28 RBI
Hunter Willden, Milford, P/C/INF, Sr. — 6 wins, 2.13 ERA, 38 Ks
Zach Sherwood, Milford, P/1B/3B, Jr. — 3-0 record, .500 BA at state

2A Second Team
Jadden Cranney, Millard, SS/P, Sr.
Steven Anzalone, Enterprise, OF, Sr.
Ryker Albrecht, Beaver, C/OF, Jr.
Nathaniel Houston, Kanab, INF, Jr.
Chase Rasmussen, North Sevier, OF, Sr.
Creed Mogle, Gunnison Valley, C/P, So.
Tyler Hess, Enterprise, P/OF, Sr.
Beau Millett, Parowan, P/INF, Fr.
Kyler Wunderlich, Milford, P/3B, Sr.
Hayes Monroe, Millard, 3B/P/OF, Sr.
Ty Hill, Gunnison Valley, 1B/P, Sr.
Nate Townsend, Parowan, P/INF, So.
Carter Jackman, Kanab, INF, Jr.
Alec Williams, Milford, 1B/C, Sr.

2A Honorable Mention
Jarrett Sullivan, Milford, SS/P, Sr.
Hunter Tullis, Enterprise, P/OF, So.
Crayton Hollingshead, Beaver, SS, So.
Kayden McDonald, Kanab, OF/INF/P, Sr.
Brody Butler, North Sevier, P/C, So.
Kayden Draper, Monticello, P/SS/3B, Sr.
Alex Hollingshead, Beaver, OF, Jr.
Karson Wunderlich, Milford, OF, Sr.
Jordan Clayburn, Duchesne, P/INF, Jr
Waylen Larsen, North Summit, P/1B, Sr.
Trey Chatterley, Kanab, OF, Jr.
Drew Hafen, Kanab, INF/P, So.
Bret Beebe, Milford, C/P/CF, So.
Gunnar Sterk, Layton Christian, OF/1B, Jr.
Paxton Henrie, Milford, RF, Sr.
Javier Baptista, Duchesne, P/INF/OF, Jr.
1A MVP
Weston Sylvester, Piute

1A First Team
Quade Gleave, Piute, P
Kody Sylvester. Piute, 1B/P
Orrin Wood, Valley, 1B/ P
Casey Reck, Valley, 2B/P
Gavin Hoyt, Valley, IF/P
Wyatt VanOrden, Wayne
Bridger Brian, Wayne
Kyle Heaton, Panguitch, P
Remington Veator, Panguitch, C/P
Gage Reilly, Tabiona, P
Koby Thacker, Tabiona
Easton Tangaro, Wendover
MaCoy Fitzgerald, Tintic, P
Miguel Torres, Bryce Valley, SS/P

1A Second Team
Clay Cox, Valley, Catcher
Cameron Franklin, Valley, CF
Shandon Bagley, Piute
McClain Roundy, Valley, 3B/P
Max Ahlstrom, Bryce Valley, C
TJ Brinkerhoff, Bryce Valley
Jaxson Carlisle, Pinnacle, P
Trey Vetere, Green River
Acey Orton, Panguitch
Gavin Morgan, Piute
Hayden Woodall, West Ridge
Jesse Webb, Wayne
Hunter Batty, Wayne
Logan Chappell, Wayne