Link to 2021 All-State stories and listsMs. SoftballChloe Borges, Riverton, P/OF, Sr. Anchored Riverton’s title run with a .529 batting average, 13 home runs and a 1.35 slugging percentage. At the circle she pitched 74 innings with a 2.08 ERA and 108 strikeouts.
6A Player of the YearKaysen Korth, Riverton, P/3B, Jr. Part of two-headed monster at the circle for Riverton as she pitched 55.2 innings with a 0.37 ERA and 81 strikeouts. Batted .500 with nine home runs.
6A Playoff MVPKaysen Korth, Riverton, P/3B, Jr.
6A First TeamAveri Hanny, Bingham, P, Sr. — 2.15 ERA, 189 strikeouts, 17-4 record, .355 BA, 7 HRs.
Emily Dority, Bingham, 1B, Sr. — .477 BA, 9 HRs, 40 RBIs.
Jayci Finch, Clearfield, P, Sr. — 2.15 ERA, 175 strikeouts, 172 innings.
Abby Grundy, Herriman, 3B/C, Sr. — .541 BA, .918 SLG, 10 2Bs, 6 3Bs, 5 HRs.
Jolie Mayfield, Riverton, SS/UT, So. — .450 BA, 10 HRs, great shortstop.
Shelbee Jones, Bingham, P/CF, So. — .488 BA, 1.576 OPS, 42 RBIs, 11 HRs, 2.09 ERA.
Brooke Merrill, Weber, P, Sr. — .418 BA, 31 RBIs, 20-4 record, 178 strikeouts, 2.14 ERA.
Jerika Fitting, Westlake, SS, Sr. — .543 BA .633 OBP, 13 HRs, 8 2Bs, 50 runs, 51 RBIs.
Brooklyn Pritchett, Layton, OF, Sr. — 13 2Bs, 33 RBIs, 17 runs.
Hallie Young, Pleasant Grove, SS, So — .545 BA, 12 HRs, .960 fielding percentage.
Carlye Davis, Copper Hills, C/SS/3B, Sr. — .585 BA, .633 OBP, 27 runs, .957 fielding percentage.
Miranda Mansfield, Clearfield, SS, Jr. — .511 BA, 4 2Bs, 3 HRs, 15 SBs.
Lilly Heitz, Riverton, 2B, Fr. — .522 BA, .547 OBP.
Chloe Woods, Riverton, OF, Jr. — .469 BA, .527 OBP, 14 2Bs.
6A Second TeamAubrey Morrow, Fremont, 3B, Sr.
Mariyah Delgado, Riverton, C/UT, So.
Rachael Brown, Clearfield, C, Sr.
Kaycee Valencia, Clearfield, 3B/C, Sr.
Kiaira Smith, Herriman, P/1B, So.
Ellie Anderson, Davis, C, Sr.
Leah Knight, Layton, SS/2B, Sr.
Zoey Rose, Pleasant Grove, P/3B, Sr.
Braxtyn Hunter, Bingham, 2B/OF, So.
Hadlee Walker, Pleasant Grove, C, Jr.
Ashlyn Bailey, Herriman, OF, Jr.
Isabella Knight, West Jordan, P/SS, Fr.
Heather Berrett, Skyridge, P, Jr.
Kenley Henson, Cyprus, P, Sr.
6A Honorable MentionSaige Nielsen, Roy, SS, Sr.
Anslie Yazzie, Copper Hills, SS/2B, Fr.
Teya Gasu, Hunter, P/3B/OF, Sr.
Sheila Pardee, Riverton, LF, Sr.
Cassidy Hauptman, Herriman, DP/C/OF, So.
Kyli Carrell, Riverton, 1B/P, Fr.
Alexis Shaver, Riverton, OF/3B, Jr.
Sammy Gallegos, Cyprus, SS, So.
Marae Decker, American Fork, SS/P, Sr.
Megan Poll, Syracuse, SS, Sr.
Abby Sims, Syracuse, P, Sr.
Megan Kriechbaum, Lone Peak, P/2B, So.
Ady Baddley, Kearns, SS, Sr.
Brightyn Turner, Skyridge, OF, Jr.
Eliza Chapple, Bingham, LF, Jr.
Olivia Boswell, Weber, 2B/CF, Fr.
Link to 2021 All-State stories and lists5A Player of the YearAvery Sapp, Spanish Fork, P, So.
Led Spanish Fork to the 5A state title with an 18-1 record and a 1.25 ERA. Pitched every game throughout the state tournament.
5A Playoff MVPAvery Sapp, Spanish Fork.
5A First TeamTrinity Benson, Spanish Fork, CF, Sr. — .545 BA, .603 OBP.
Andrea Sweat, Wasatch, P/1B, Jr. — .465 BA, 11 home runs, 52 RBIs, 109 Ks from circle.
Delaney Baker, Farmington, P, Jr. — .487 BA, .547 OBP, 5 HRs, 39 RBIs.
McKenna Thomas, Springville, P/1B, Sr. — .527 BA, 13 HRs, 49 RBIs, 45 runs, 3.13 ERA.
Livi Arona, Bountiful, 2B, Sr. — .561 BA, 10 HRs, 13 2Bs, 41 RBIs.
Avery Takahashi, Lehi, SS, Sr. — .543 BA, 63 hits, 47 runs, 13 2Bs.
Brooklyn Pintar, Spanish Fork, SS, Sr. — .425 BA, .519 OBP, 14 HRs, 49 RBIs.
Kiley Avery, Mountain Ridge, OF, Sr. — .555 BA, .617 OBP, 57 hits, 25 SB.
Payge Armendariz, Wasatch, P/1B, Jr. — .500 BA, 15 2Bs, 44 hits.
Taegan Smith, Mountain Ridge, SS, Jr. — .500 BA, 1.25 SLG%, 18 HRs, 66 RBIs.
Ashlyn Losee, Spanish Fork, C, Jr. — .482 BA, .561 OBP, called every game behind plate.
Avery Nelson, Springville, SS, Sr. — .448 BA, 5 HRs, 32 RBIs, 45 runs.
Bailey Marvin, Payson, P, Sr. — .486 BA, .536 OBP.
Alyssa McDonald, Murray, CF, Sr. — .541 BA, 1.362 OPS, 49 runs, 22 RBIs.
5A Second TeamMcKenna Cherrington, Maple Mountain, 3B, Sr.
Tasha Hokanson, Mountain Ridge, C, Jr.
Tessa Hokanson, Mountain Ridge, 2B, Jr.
Kinsley Goza, Orem, CF, Sr.
Maclee McPhie, Wasatch, C, Sr.
Lexie Bishop, Salem Hills, CF, Sr.
Eva Stoddard, Bountiful, P/3B, So.
J’Amy Davis, Spanish Fork, 2B, Sr.
Mychaela McClanahan, Mountain Ridge, INF, Jr.
Taylan Haveron, Salem Hills, 2B, So.
Hailey Louder, Skyline, P/1B, So.
Kenna Cowley, Woods Cross, SS, So.
Jamisyn Heaton, Lehi, 1B, Jr.
Kaylee Lundeen, Murray, C/1B, Sr.
5A Honorable MentionMakenzie Evans, Alta, P/SS, Sr.
Molly Roberts, Viewmont, P/OF, Fr.
Julianna Saint Hilaire, East, P/OF, Sr.
Arianna Christensen, Alta, C/3B, Sr.
Madison Sluga, Hillcrest, P, Jr.
Taylor Lundbeck, Park City, C/SS, Sr.
Peyton Hall, Spanish Fork, 3B, So.
Keelie Cheff, Springville, CF, Sr.
Alana King, Timpanogos, C, Jr.
Faith Godina, Cottonwood, 1B, Sr.
Paige Herbon, Farmington, 2B, Jr.
Annie Salazar, Bountiful, P/OF/1B, Sr.
Jocelyn Lujan, Murray, SS/P, Sr.
Maya Johnson, East, C, Jr.
Grace Humes, Lehi, P, Jr.
Brylee Bigelow, Wasatch, 2B, Jr.
Link to 2021 All-State stories and lists4A Player of the YearAttlyn Johnston, Tooele, P, Sr.1.98 ERA, 248 strikeouts, .338 BA, 5 HRs, 27 RBIs.
4A Playoff MVPOlivia Taylor, Bear River, CF, Sr.
4A First TeamOlivia Taylor, Bear River, CF, Sr. — .402 BA, .525 OBP, 11 2Bs, 26 RBIs, 57 runs.
Kate Dahle, Bear River, P, So. — 14-6 record, 2.16 ERA, 161 strikeouts.
Kenzee Hale, Ridgeline, SS, Jr. — .454 BA, 12 2Bs, 9 HRs, 31 RBIs, 24 SB.
Erin Robinson, Canyon View, 1B/OF, Jr. — .575 BA, 19 2Bs, .627 OBP, .982 fielding percentage.
McCall Maxfield, Bear River, 2B/OF, Jr. — .447 BA, 17 2Bs, 9 3Bs, 7 HRs, 51 RBIs, 49 runs.
Brinnley Anderson, Ridgeline, CF, Jr. — .500 BA, 36 runs, 28 RBIs, 5 2Bs, 14 SB.
Kodi Nelson, Cedar City, C, Jr. — .488 BA, 8 2Bs, 11 HRs, 37 RBIs.
Kamryn Allen, Canyon View, C, So. — .510 BA, .576 OBP, 14 HRs.
Markessa Jensen, Ridgeline, P, Jr. — 19-7 record, 3.47 ERA, 153 strikeouts, .444 BA, 41 RBIs.
Emma Higley, Tooele, C, Sr. — .506 BA, .600 OBP, 4 HRs, 29 RBIs.
Kynlei Nelson, Bear River, LF/1B, Jr. — .415 BA, .515 OBP, 33 runs.
Jenna Thorkelson, Snow Canyon, P/1B, Sr. — .375 BA, .474 OBP, 3.23 ERA.
Laci Jones, Desert Hills, C, Jr. — .371 BA, .488 OBP, 1.310 OPS, .823 SLG.
Jael Wilde, Snow Canyon, SS, Sr. — .389 BA, .542 OBP, .722 SLG.
4A Second TeamCambria Davis, Sky View, P/2B/OF, So.
McKenna Cahoon, Crimson Cliffs, P, So.
Quaylee Smuin, Uintah, OF, Sr.
Afton Roberts, Crimson Cliffs, 1B/OF, Jr.
Kenlee Clove, Canyon View, SS, Jr.
Debra Tofi, Dixie, P/SS, Jr.
Emma Bingham, Snow Canyon, CF, Sr.
Ayden Fitch, Tooele, LF, So.
Madi Baker, Tooele, SS, Sr.
Abbie Banning, Ridgeline, 3B, So.
Tyler Mooring, Snow Canyon, 1B, P, Sr.
Kambrie Stuart, Snow Canyon, C, Sr.
Payten Staley, Stansbury, SS/3B, Sr.
Payton Lister, Canyon View, P/2B/OF, So.
4A Honorable MentionEmma Shakespear, Crimson Cliffs, 3B, Jr.
Aspen Leishman, Mountain Crest, DP/P, Fr.
Maame Johnson, Stansbury, CF, Sr.
Kennedie Anderson, Tooele, 1B, Sr.
McKinnely Mull, Uintah, INF, Sr.
Braylee Peterson, Cedar City, SS, Jr.
Emma Child, Mountain Crest, 3B/2B, Jr.
Sydney McCaul, Snow Canyon, 3B, Sr.
Kate Hogan, Tooele, 2B, Sr.
Maurlee Luck, Uintah, P, So.
Abigail Swanson, Crimson Cliffs, SS, Jr.
Kya Burningham, Crimson Cliffs, OF, Sr.
Teagan Hall, Mountain Crest, C/SS, Jr.
Tawnee Lundahl, Sky View, P/2B/SS, Fr.
Link to 2021 All-State stories and lists3A Player of the YearAugust Cowan, Grantsville, P/3B, Sr. .580 BA, .691 OBP, 7 2Bs, 6 HRs, 32 RBIs, 10-4 record, only pitched against top teams.
3A Playoff MVPAugust Cowan, Grantsville, P/3B, Sr.
3A First TeamKatie Larsen, Manti, 3B, Sr. — .580 BA, 1.295 SLG percentage; 17 HRs.
Jaci Shumway, Grand, P/SS, Sr. — 11-2 record, 2.1 ERA, 607 BA, 12 HRs, 9 2Bs, 44 RBIs.
Indee Jones, South Summit, 3B/SS/P, Jr. — .573 BA, 17 HRs, 72 RBIs, 28 2Bs, 55 hits.
Lyndsey Madrigal, Carbon, SS, Sr. — .728 BA, .780 OBP, 17 HRs, 17 2Bs.
Paige Shumway, Grand, P/SS, Jr. — 9-3 record, 2.4 ERA, 11 HRs, 12 2Bs, 34 RBIs.
Preslee Christensen, South Summit, P/1B, Sr. — .512 BA, 8 HRs, 50 RBIs, 44 hits, 15-3 record.
Taleigh Price, Emery, SS, Sr. — .604 BA, 25 RBIs, 6 2Bs, 6 HRs.
Graciee Christiansen, North Sanpete, P/IF, Sr. — .507 BA, 8 HRs, 8 2Bs, 23 RBIs, 36 runs, 7 wins.
Tiffany Hermansen, Manti, P, Jr. — 1.82 ERA; 1.115 WHIP; 185 Ks, .195 BA against.
Hillary Cloward, Grantsville, OF, Sr. — .443 BA, .506 OBP, 4 2Bs, 3 HRs, 39 RBIs.
Breana Hiatt, Grantsville, C/IF, Sr. — .370 BA, .495 OBP, 9 2Bs, 4 HRs, 26 RBIs.
Kassidy Alder, Manti, CF, Sr. — .489 BA, 30 SB.
Danielle Cook, Morgan, C, Sr. — .590 BA, 12 2B, 5 3Bs, 36 RBIs, 30 runs, .929 fielding percentage.
Brooke Moosman, Carbon, P/1B, Sr. — .507 BA, .563 OBP, 5 2Bs, 11-1 record.
3A Second TeamZoe Huntley, Providence Hall, 3B/OF, Jr.
Malorie Bostick, Union, C/1B, Sr.
Bralin Wilde, Emery, 3B, Sr.
Joey Kay, Juab, OF, Jr.
Maleah Bowen, South Summit, CF/2B, Jr.
Addy Martin, Union, P/1B, Sr.
Brooklyn Frischknecht, Grantsville, 1B, Sr.
CheyAnn Lewis, Juab, OF/C, Jr.
Allie Earl, Union, P/CF, Jr.
Mollie Horsley, Carbon, 1B, Jr.
Abby Chase, Delta, 3B/C, Jr.
Ashley Rasmussen, Manti, 1B/P, Jr.
Lexi Green, North Sanpete, SS, Jr.
Haven Byerly, Carbon, P/OF, So.
3A Honorable MentionGianna Bruno, Carbon, C, Jr.
Aubrey Gleave, Richfield, 1B/C, Sr.
Averie Snyder, South Summit, SS/2B, Jr.
Sadie Cox, Manti, SS, Sr.
Emilie Palmer, San Juan, C, Sr.
Mckenzie Allen, Grantsville, SS, So.
Tess Polad, Morgan, SS, So.
Makayla Scovill, Carbon, OF/INF, So.
Ellie Thomas, Grantsville, OF, So.
Haylee Pickrell, Morgan, 2B, Jr.
Elena Birkeland, Morgan, P/1B, So.
Tristyn Lenz, Providence Hall, 2B/3B, Fr.
Madisyn Childs, Emery, 1B/P, Jr.
Sydney Knutson, Richfield, SS, Jr.
Link to 2021 All-State stories and lists2A Player of the YearDykell Jones, Enterprise, SS, Sr. Led Enterprise to state title with .481 BA, .602 OBP, 11 2Bs, 3 HRs, 38 hits, 30 RBIs. Was a solid shortstop as well.
2A Playoff MVPDykell Jones, Enterprise, SS, Sr.
2A First TeamMadi Robinson, Beaver, P/3B, Sr. — .514 BA, .596 OBP, 12 HRs, 9 2Bs, 45 RBIs.
Maddie Adams, Parowan, P, Fr. — .462 BA, Leadoff hitter, pitched most games.
Kennedi Knudsen, Gunnison Valley, P/INF/OF, Jr. — .520 BA, 55 runs, 31 SB, 13 wins, 120 Ks.
Shaylee Burraston, Millard, P/2B, Jr. — 163 strikeouts, .512 BA, .829 SLG, 4 HRs, 14 2Bs, 30 RBIs.
Lexee Keisel, Gunnison Valley, 2B/P, So. — .512 BA, 43 hits, 45 RBIs, 7 HRs, 41 runs, 27 SBs.
Kenzlee Carter, Beaver, SS, Jr. — .435 BA, .515 OBP, 4 HRs, 5 2Bs, 25 RBIs, 41 runs
Jaislyn Lefler, Duchesne, OF/P, Sr. — .591 BA, 38 runs, 14 SBs, .998 fielding percentage.
Brooke Humphries, Enterprise, DP, Fr. — .500 BA, .527 OBP, 6 HRs, 30 RBIs.
Noah Moyle, Enterprise, P/3B/1B, Jr. — .386 BA, .485 OBP, 5 HRs, 34 RBIs, 5.28 ERA.
Emberlyn Eyre, Beaver, C, Sr. — .378 BA, 18 RBIs, managed game behind plate.
Star Moon, Beaver, 1B, Jr. — .427 BA, .527 OBP, 8 HRs, 8 2Bs, 35 RBIs, 31 runs.
Lexi Morlan, Duchesne, CF, So. — .598 BA, 57 runs, 52 hits, .963 fielding percentage.
Kelsey Grant, Duchesne, P/SS, So. — .530 BA, 41 runs, 37 RBIs, 102 Ks in 89 innings.
Bryn Rasmussen, Millard, C, Sr. — .500 BA, .593 OBP, 12 2Bs, 21 RBIs.
2A Second TeamLaci Sissener, Parowan, 1B/SS, Sr.
Blakelee Christiansen, Enterprise, P/3B, Fr.
Josilynn Farnsworth, Duchesne, CF, Jr.
Treshor Phelps, Enterprise, LF, Jr.
Madison Zeeman, Altamont, C/SS, Sr.
Abbie Long, Altamont, SS/2B, Jr.
Addi Nelson, Enterprise, 2B, Fr.
Raven Pickett, Gunnison Valley, 3B, Jr.
Kamryn Pierce, North Sevier, SS/ P, So.
Vika Feletoa, Rowland Hall, C, So.
Halle Hutchings, Beaver, CF, Jr.
Sadie Bradshaw, Beaver, LF, Sr.
JaKelle Sorenson, Gunnison Valley, CF, So.
Ashley Talbot, Piute, OF, Sr.
2A Honorable MentionOakley Foy, Altamont, P/1B, Jr.
Hallie Nielsen, Duchesne, 2nd, Jr.
Rilee Dyreng, Gunnison Valley, SS, So.
Abby Johnson, North Sevier, P/OF, Sr.
Brynlee Andersen, Parowan, C/OF, So.
Rylie Staton, Kanab, P/C, Jr.
Sam Atkin, Beaver, 2B, Jr.
Katlynn Limb, Beaver, 3B, Jr.
Abbee Holman, Panguitch, P/SS, Jr.
Maddee Mathews, Parowan, OF, Sr.
Taylor Norman, Altamont, CF, Sr.
Saini Faapouli, Milford, C/P, So.
Brynn Vernon, North Summit, OF, Sr.
Hannah Wittwer, Piute, C, SS, Jr.
Jezzie Sammons, Rowland Hall, 1B, Jr.