action_search_grey
Didn't find what you're looking for? Let us know.
icon_header_softball
In Season on March 7th

Softball

All-State

Link to 2019 All-State stories and lists

6A MVP
Libby Parkinson, Herriman , P/1B, Sr.
Led Herriman to a second straight 6A title by batting .418 with seven home runs and she was also walked intentionally 22 times. She won 16 games on the mound and struck out 97 batters.

6A First Team
Jackie Gold, Layton, P, Sr. — .567 BA, 11 3B
Tylor Comeau, Layton, OF, Sr. — .517 BA, 12 2B, 2 HR
Aubree Hogan, Bingham, OF/SS/1B, Jr. — .551 BA, 36 RBI, 15 2B, 9 HR
Emily Dority, Bingham, P/SS, So. — .500 BA, 29 RBI, 8 HR, 974 FLD%, 3.30 ERA
Makaiya Gomez, Copper Hills, CF, Jr. — .677 BA; 20 XBH, .701 OBP, .893 FLD%
Tulilau Sosi, Kearns, C/UT, Sr. — .479 BA, 33 RBI, .558 OBP, 8 2B, 5 HR, 24 SB
Kaylee Butterworth, Copper Hills, OF/SS, Sr. — .565 BA, .589 OBP, 18 SZB, .903 FLD%
Rylie Bennett, Fremont, 2B/SS, Jr. — .506 BA, .607 OBP, .765 SLG
Taegan Smith, Herriman, SS, Fr. — .521 BA, .989 SLG, 6 2B, 5 3B, 6 HR, 14 SB
Maddy Ford, Taylorsville, 3B, Sr. — .545 B.A. .585 OBP
Alyxx Estrada, Copper Hills, SS/3B, Jr. — .521 BA, .652 OBP, .882 FLD%
Kya Wilmott, Davis, OF/P, Jr. — BA .486, 33 RBI, 9 2B, 5 HR
Kynlee Hoggan, Fremont, P, Sr. — 10-5 record, 4.10 ERA
Averi Hanny, Bingham, P, So. — 152 Ks, 3.80 ERA

6A Second Team
Calleigh DeYoung, Taylorsville, 2B, So.
Cierra Saenger, West Jordan, 1B, Sr.
Britney Brklacich, Davis, INF, Jr.
Chloe Borges, Kearns, P/OF, So.
Sydnee Hoffman, Herriman, 3B/OF, Sr.
Gates Leatherwood, Granger, C/SS/P, Sr.
Brooklyn Pritchett, Layton, OF, So.
Zoey Rose, Pleasant Grove, C, So.
Kaysen Korth, Riverton, P/3B, Fr.
Mailee Maka, Taylorsville, SS, Jr.
Halle Carpenter , Westlake, P/SS, Jr.
Brighton Fenton, Pleasant Grove , P, Sr.
Adyson Tibbitts, Copper Hills, P, Sr.
Alexis Smith, Herriman, OF, Jr.

6A Honorable Mention
Grace Jenkins, Cyprus, P/SS, Jr.
Jayci Finch, Clearfield, P, So.
Jerika Fitting, Westlake, SS, So.
Alaina Montanez, Copper Hills, OF, Sr.
Cortney Rhees, Fremont, OF, Sr.
Karlie Ramos, Kearns, 1B, Fr.
Brynnley Christiansen, Clearfield, CF, Sr.
Kaycee Valencia, Clearfield, C/3B, So.
Shyann Beddow, Kearns, C/UT, Jr.
Arianna Owens, Pleasant Grove, 3B, Sr.
Aubrey Morrow, Fremont, 3B, So.
Hunter Pales, Fremont, OF, Sr.
Makenna Kap, Northridge, P, Sr.
Ally Blackhurst, Pleasant Grove, OF, Sr.
Link to 2019 All-State stories and lists

Ms. Softball
Huntyr Ava , West, INF , Sr.
Dominated in leading West to the 5A title with a .699 batting average, 51 hits, 19 home runs and 70 RBI.

5A MVP
Mikayla Ulibarri, West, P, Sr.
Led West to the 5A championship with her dominance on the mound with a 19-1 record and a 1.91 ERA. She also batted ..500 at the plate.

5A First Team
Libbie Hawker, Bountiful, CF, Jr. — .457 BA, 8 2B, 38 runs, 18 RBI, 30 SB
Lexi Parker, Corner Canyon, P/3B, Sr. — .518 BA, 10 HR, 10 2B, 46 RBI, 10-4 record
Kamora Masina , West, INF , Sr. — ..526 BA, 40 hits, 7 2B, 13 HR, 53 RBI
McKenna Thomas, Springville, P , So. — .407 BA, .857 SLG, 9 HR, 32 RBI, 2.643 ERA
Sophia Stoddard, Bountiful, C, Jr. — .437 BA, 30 RBI, 4 HR, no passed balls
Delaney Baker , Farmington , P, Fr. — .357 BA, 8 HR, 26 RBI, .693 OBP, 3.48 ERA, 120 Ks
Marisa Bowman, Skyridge , SS, Sr. — .411 BA. 14 HR. 37 RBI
Charley Kelson, Wasatch, SS, Sr. — .564 BA, 4 HR, 17 2B, 33 RBI, .585 OBP
Sydnie Blacker , Box Elder , SS, Sr. — BA .407, 20 RBI, 22 SB
Justyce Strasburg, Maple Mountain, C/SS, Jr. — .412 BA, .557 OBP, 8 HR, 18 RBI, 33 hits
Maysa Averett, Roy, P, Sr. — 15-6 record, 3.39 ERA, .367 BA, 4 HR, 18 RBI
Josee Haycock, Corner Canyon, SS, Sr. — .517 OBP, 30 SB
Payge Armendariz, Wasatch, 1B/P, Fr. — 11 HR, 10 2B, 46 RBI, 2.32 ERA
Isabella Saint Hilaire, East, SS/OF, Sr. — .510 BA, 8 2B, 3 3B

5A Second Team
Daisy Taloa , West, INF , Jr.
Arianna Christensen, Alta, 3B, So.
Emma Marchant, Olympus , P, Sr.
Keisha White , West, OF, Sr.
Alyssa McDonald, Murray , OF, So.
Brightyn Turner, Skyridge , OF, Fr.
Adriana Palmer, Roy, C, Sr.
Shambre Maestas, Bountiful, P/OF, So.
Madison Kaneko, Murray , OF, Sr.
Maclee McPhie, Wasatch, C, So.
Ashlee McPhearson, Bountiful, OF, Sr.
Lexi Atcitty, Skyridge , P , Jr.
Cheyenne Su'e Su'e, West, UTL, Sr.
Josie Vaenuku, West, INF , So.

5A Honorable Mention
Makenzie Evans, Alta, P/DP, So.
Keylee Melling, Skyridge , OF, Jr.
Jess Wall , Woods Cross, INF , Sr.
Azia Lokeni, East, OF, Jr.
Saige Nielsen, Roy, SS, So.
Brinlee Paystrup, Springville, 1B/P, Sr.
Carson Snuffer, Alta, SS, Sr.
Savanna Hofmman, Cottonwood, OF, Sr.
Linsey Robinson, Springville, 2B, Sr.
Megan Gillett, Alta, LF, So.
Livi Arona, Bountiful, SS, So.
Kallie Bair, Box Elder , OF, Sr.
Kaelyn Kearney, Corner Canyon, 2B/OF, Jr.
Sidney Holtz, Murray , SS, Jr.
Alyssa Bowles, Bountiful, 3B, Sr.
Morgan Tanner , Farmington , C/1B, Jr.
Link to 2019 All-State stories and lists

4A MVP
Attlyn Johnston, Tooele, P, So.
Guided Tooele to the 4A state title with a scintillating 0.448 ERA as she struck out 288 batters while only walking 29.

4A First Team
Addi Betts, Desert Hills, C/SS, Sr. — .547 BA, 15 HRs, 10 2B, 43 RBI
Tyler Thornton, Ridgeline, OF, Sr. — .562 BA, 8 2B, 5 HR, 24 SB, 41 runs
Ashley Hess, Bear River, C, Sr. — .495 BA, 51 hits, 17 2B
Briley Young, Spanish Fork, P, Sr. — 22-5 record, 229 Ks, 2.07 ERA
Haylee Brown, Mountain Crest, P, Sr. — 2.61 ERA, 150 Ks, .567 BA, 9 HR, 30 RBI
McKinnely Mull, Uintah, 3B, So. — .554 BA, 15 2B, 10 HR, 38 RBI, 46 runs
Japrix Weaver, Cedar, SS, Jr. — .455 BA, 10 2B, 6 HR, .976 FLD%
Morgan Reynolds, Uintah, OF, Sr. — .500 BA, 16 2B, 40 runs, .559 OBP
Nya Laing, Logan, P, Sr. — 1.94 ERA, 172 Ks, .433 BA, 7 HR, 39 RBI
Oaklee Trapp, Bear River, 1B, Jr. — 5 HRs, dynamite defensive 1B
Avery Takahashi, Lehi, SS/P, So — .490 BA, 48 hits, 6 2B, 12 SB
Amber Lujan, Tooele, LF, Sr. — .472 BA, 4 HR, 29 RBI
Brooklyn Pintar, Spanish Fork, SS, So. — .455 BA, 9 HR., 39 RBI, 51 hits
Denim Henkel, Cedar, 1B, Jr. — .439 BA, 13 HR, 36 RBI, .966 FLD%

4A Second Team
Miah Hartvigsen, Salem Hills, SS, Sr.
Taylee Braegger, Canyon View, SS, Sr.
Maame Johnson, Stansbury, OF, So.
Emma Bingham, Snow Canyon, OF/P, So.
Madi Baker, Tooele, SS, So.
Bryerly Avina, Tooele, CF, Jr.
Savannah Heaton, Lehi, 1B, Sr.
Kaitlyn Callahan, Uintah, C, Sr.
Josie Larkin, Bear River, SS, Sr.
Bailey Theurer, Bear River, P, Jr
Mckenzie Waters, Cedar, P, Sr.
Trinity Benson, Spanish Fork, OF, So.
Marae Condie, Spanish Fork, OF, Sr.
Jordan Nielson, Canyon View, P, Sr.

4A Honorable Mention
Megan Rodgers, Snow Canyon, 1B, Jr
Payten Jensen, Snow Canyon, P, Jr.
Kylee Terrell, Dixie, SS, So.
Lexi Butterfield, Lehi, P, Jr
Kamryn Laing, Logan, C, Jr.
Amanda Riely, Park City, SS/3B, Sr.
Tia Washington, Ridgeline, P, Jr.
Izzy Togisala, Bonneville, SS/OF, Sr.
Chayden Chong, Dixie, 3B/P, Jr
Kennedy Callahan, Uintah, 2B/P, Sr.
Kalee Philips, Stansbury, OF, Sr.
Shaylee Beardall, Ben Lomond, 3B, Sr.
Brooklyn Anderson, Ridgeline, 2B/3B, Sr.
Kennedie Anderson, Tooele, UT, So.
Madie Luck, Uintah, P/UT, Sr.
Lacey Davies, Stansbury, SS, Fr.
Link to 2019 All-State stories and lists

3A MVP
Maddie Peterson, Grantsville, P/OF/1B, Jr.
Key part of Grantsville’s state title run as she batted .473 from the leadoff spot with a .516 on-base percentage and 10 HR. On the mound she had a 0.913 ERA.

3A First Team
Ally Rook, Union, P, Sr. — 3.30 ERA, 22-7 record
Bailey Frischknecht, Grantsville, P, Jr. — 1.31 ERA, 139 Ks, .370 BA
Aubree Ison, North Sanpete, C, Sr. — .528 BA, 13 HR, 12 2B, 47 RBI, 57 hits
Hannah Butler, Grantsville, SS, Sr — .389 BA, 11 HR, 39 RBI
Marleigh Horrocks, Union, C/OF, Sr. — .487 BA, great catcher
Kaytlyn Cripps, Carbon, P/C, Sr. — .650 OBP
Kiana Pogroszewski, Manti, P/3B, Sr — 4.87 ERA, 139 Ks, .375 BA, .446 OBP
Laura Sandberg, Grantsville, OF, Jr. — .457 BA, 35 RBI, 6 2B, 8 HR
Reggie Myers, Juab, SS/OF, Sr. — Quick, could play anywhere
Lexie Alder, Manti, SS, Sr — .442 BA, .500 OBP, .530 SLG, 22 SB
Tyra Hermansen, Manti, C, Sr — .473 BA, .550 OBP, .981 FLD%
Breana Hiatt, Grantsville, C, So. — .418 BA, 1.00 FLD%, catch every game
Nakiah Taylor, North Sanpete, P/IF, Jr. — .495 BA, 7 HR, 12 2B, 37 RBI, 13-3 record
Jaci Shumway, Grand, P/SS, So. — .463 BA, 10 2B, 10 HR, .551 OBP, 3.50 ERA

3A Second Team
Katie Larsen, Manti, 3B/1B, So
Kelby Henry, North Sanpete, 2B, Sr.
Paige Shumway, Grand, P/SS/3B, Fr.
Addelyn Brotherson, North Sanpete, SS, Jr.
Rylee Udom, Grantsville, DP/1B, Sr
Brynlee Golding, Manti, OF, Jr
Mesa Nielsen, Union, SS, Sr.
Raygen Newton, Juab, C/OF, Sr.
Karly Peterson, Morgan, P, Jr.
Delci Lamb, Union, 2B, Sr.
August Cowan, Grantsville, 3B/P, So.
Kassidy Alder, Manti, CF, So.
Madisyn Christensen, Richfield, 3B, Sr.
Indee Jones, South Summit, P/SS, Fr.

3A Honorable Mention
Skylee Edwards, ALA, P, Sr.
Adrianne Childs, Emery, P/1B, Sr.
Hannah Owen, Grand, C, Sr.
Malorie Bostick, Union, C/1B, So
Dekota Kraushaar, Carbon, P/1B/3B, Sr.
Gracee Bowers, San Juan, P/SS, Sr.
Keanna Williams, Juab, P/OF, Jr
Savannah Hansen, South Sevier, ,
Kynlei Nelson, Union, OF/2B, Fr
Chloe Hyder, Union, OF , Sr.
Maizie Clark, Grantsville, 2B, Sr
Sarah Oldroyd, North Sanpete, OF, Jr.
Graciee Christiansen, North Sanpete, CF/P, So.
Allie Cordero, Summit Academy, P/IF, Sr.
Tori Ross, Union, 3B, Sr.
Ambree Bennett, Emery, P/OF, Sr.
Link to 2019 All-State stories and lists

2A MVP
Allie Laub, Enterprise, 3B/P, Jr.
Recorded a 1.75 ERA during the state tournament, and finished with a .417 batting average and a .533 on-base percentage.

2A First Team
Tayler Brackett, Gunnison Valley, SS, Sr. — .653 BA, 66 hits, 17 2B,51 runs, 25 SB
Tavy Gale, Beaver, C, Sr. — .539 BA, 5 HR, 12 2B, 12 SB, 43 RBI, 42 runs
Ronnie Robinson, Enterprise, OF/C, Sr. — .462 BA, no errors in field
Kangie Bundy, Enterprise, P, Sr. — 2.91 ERA
Megan Wade, Millard, SS, Sr. — .538 BA, 10 2B, .575 OBP
Sydnee Gillins, Beaver, 1B, Sr. — .462 BA, 6 HR, 8 2B, 12 SB, 49 RBI, 38 runs
Paige King, Gunnison Valley, 3B, Sr. — .581 BA, 54 hits, 20 2B, 37 RBI
Jaida King, Gunnison Valley, C, Sr. — .531 BA, 51 hits, 39 RBI, .991 FLD%
Kamree Brunson, North Sevier, SS, Jr. — .509 BA, 10 2B, 7 3B, 38 runs
Josie Crum, Duchesne, P/1B/OF, Sr. — .513 BA, .984 FLD%
Kelsey Woodhouse, Duchesne, CF/C, Jr. — .637 BA, .764 OBP, 14 2B
Jessica Chambers, Enterprise, C, Jr. — .500 OBP
Maddie Edwards, Gunnison Valley, OF/C, Jr. — .600 BA, 51 Hits, 48 RBI, 10 2B, 8 HR
Brittlyn Carter, Beaver, SS, Sr. — .436 BA, 5 2B, 23 SB, 17 RBI, 49 runs

2A Second Team
Rose Potts, Altamont, P/1B/OF, Jr.
Timorie Phelps, Enterprise, OF/C, Sr.
Kindy Christensen, Enterprise, SS/3B, Sr.
Gracey Gardner, Altamont, C/SS, Jr.
Kezzley Winn, Gunnison Valley, 2B, Sr.
McKaylyn Edwards, Gunnison Valley, OF, Sr.
Laci Sissener, Parowan, SS, So.
Sierra Lefler, Duchesne, 2B, Sr.
Madi Karren, Duchesne, P/1B, Sr.
Dykell Jones, Enterprise, 2B, So.
Gracy Christenson, Gunnison Valley, P, Jr.
Brinlee Stevens, Millard, P/2B, Sr.
Tazia Johnson, Piute, P/C , Jr.
Taylor Norman, Altamont, OF, So.

2A Honorable Mention
Madi Robinson, Beaver, P/3B, So.
Talynn Brown, Beaver, CF, Sr.
Shaylee Reber, Enterprise, 1B, Jr.
Madi Zeeman, Altamont, C/SS, So.
Kenzlee Carter, Beaver, OF, Fr.
Alaina Ramos, Enterprise, OF, Sr.
Niesha Mognett, Kanab, , Jr.
Lexi Hernandez, Altamont, 1B/3B, So.
Rylee Gale, Beaver, LF, Sr.
Josilynn Farnsworth, Duchesne, OF/C, Fr.
Ally Haycock, Kanab, , Sr.
Bryn Rasmussen, Millard, C, So.
Reagan Sedgwick, North Sevier, LF, Sr.
Cierra Tomaiko, North Summit, , Sr.
Madison Mathews, Parowan, P, So.
Jayde Rose, Panguitch, P/Util., Sr.